×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski: muszą powstać nowe instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo lekowe

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP16 maja 2023 11:35Aktualizacja: 16 maja 2023 11:36

Na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego. Polska ma ogromną rolę do odegrania w budowie systemu zabezpieczenia lekowego, nie tylko naszego, także europejskiego - wskazał na III Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie szef MZ Adam Niedzielski.

Niedzielski: muszą powstać nowe instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo lekowe
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił we wtorek w Lublinie, że trzeba intensywnie przeciwdziałać ewentualnym brakom leków na europejskich rynkach
  • Szef MZ podał przykład z przełomu roku 2022/23, kiedy brakowało antybiotyków
  • - Ta sytuacja pokazała, że jeśli mamy zaplecze, potencjał krajowy, to możemy zarządzać kryzysem - podkreślił Adam Niedzielski

Kryzys antybiotykowy w Europie

- Wszyscy słyszeliście, że w Europie brakowało antybiotyków. Były potrzebne, bo mieliśmy bardzo nietypowy przebieg sezonowej grypy i innych infekcji dróg oddechowych. Dlatego w Europie, a nawet na świecie, zaczęło brakować antybiotyków. My mieliśmy stosunkowo komfortową sytuację, bo mieliśmy zapasy i producenta - Polfę Tarchomin, która od razu na zlecenie rządu mogła podjąć działania, które umożliwiły dostarczanie na rynek kolejnych partii leków - powiedział Niedzielski.

- Ta sytuacja pokazała, że jeśli mamy zaplecze, potencjał krajowy, to możemy zarządzać kryzysem - podkreślił. - Polska ma ogromną rolę do odegrania w systemie budowy zabezpieczenia lekowego nie tylko naszego, także europejskiego - ocenił.

Jak dodał, na forum europejskim toczy się dyskusja na temat strategii farmaceutycznej i bezpieczeństwa lekowego. Dyskusja ta - jak wskazał Niedzielski - ma bardzo wiele wymiarów. Jednym z nich jest potrzeba posiadania zapasów.

- Musimy budować zapasy. One obecnie są budowane wyłącznie na poziomie pojedynczych krajów. Na razie w przestrzeni europejskiej toczy się więc dyskusja, aby był pewien solidaryzm, czyli wzajemne informowanie się o zapasach i w przypadku kryzysu - możliwość dzielenia się nimi - stwierdził.

Zdaniem ministra zdrowia trzeba jednak "zrobić krok dalej".

- Muszą zostać powołane na poziomie europejskim instytucje odpowiedzialne za utrzymywanie zapasów, za prowadzenie monitoringu, zaopatrzenia w poszczególne leki, substancje czynne" - wskazał Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze