Nie wszystkie leki onkologiczne mają skuteczność potwierdzoną badaniami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2017 12:19

Wiele leków onkologicznych zarejestrowanych w Unii Europejskiej w latach 2009-2013 nie ma dostatecznego potwierdzenia w badaniach, że wydłużają życie pacjentów lub poprawiają jakość ich życia - sugerują badania opublikowane przez „British Medical Journal”.

Nie wszystkie leki onkologiczne mają skuteczność potwierdzoną badaniami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ekspertyzę w tej sprawie opracowali specjaliści brytyjscy z King's College London oraz London School of Economics pod kierunkiem prof. Huseyina Naci'ego. Twierdzą oni, że na 68 leków onkologicznych zatwierdzonych do użycia w latach 2009-2013 jedynie 35 (51 proc.) wykazywało większą skuteczność działania i poprawę jakości życia chorych w porównaniu do już stosowanych terapii lub placebo.

Aż 33 pozostałe preparaty z tej grupy (49 proc.) zarejestrowano do użycia, choć nie spełniały tych dwóch kryteriów, są na ogół kosztowne i mogą powodować działania niepożądane - twierdzą autorzy raportu.

Brytyjscy specjaliści uważają, że nie powinno się dopuszczać do użycia leków nie spełniających odpowiednich wymogów. - Zatwierdzanie leków drogich, które nie legitymują się korzyściami potwierdzonymi odpowiednimi badaniami sprawia, że pacjenci stosują leki szkodliwe, a środki publicznej opieki medycznej są marnotrawione - podkreślają.

Prof. Vinay Prasad z Oregon Health & Science University wyjaśnia, że chodzi głównie o badania wykazujące skuteczność leków w sposób pośredni, np. ograniczające się wyłącznie do testów laboratoryjnych. Jego zdaniem jest to niewystarczająca procedura, która powinna być wyjątkiem, kiedy nie ma innej możliwości, a nie regułą.

Prof. Niaci powiedział w wypowiedzi dla "Guardiana", że producent po zatwierdzeniu leku do użycia z niewystarczającymi badania powinien je kontynuować, żeby wykazać jego przydatność. Jednak na ogół tak się nie dzieje.

Dr Deborah Cohen z "British Medical Journal" zwraca uwagę, że dopuszczenie do użycia leków o nie w pełni potwierdzonej skuteczności stawia rządy krajów Unii w trudnej sytuacji, kiedy muszą decydować, jakie terapie powinny być refundowane z budżetu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum