Nie ma nowej listy leków refundowanych, bo trwa liczenie pieniędzy?

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2009 06:42

Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że druga w tym roku nowelizacja wykazu leków refundowanych ukaże się w lipcu. - Za kilka, kilkanaście dni lista zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych - mówił na początku czerwca wiceminister Twardowski.

Nie ma nowej listy leków refundowanych, bo trwa liczenie pieniędzy?
W ubiegłym roku NFZ wykorzystał na refundację leków mniej środków niż zakładał plan finansowy. W tym roku sytuacja jest odwrotna.Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na początku lipca była mowa o połowie miesiąca, potem o sierpniu. Jednak nadal nie znamy ostatecznego kształtu rozporządzenia. Nie wiemy też, jaka ostatecznie kwota zostanie przeznaczona na refundację leków w przyszłym roku.

Wprawdzie projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r. przewidywał na ten cel 629 mln złotych więcej niż w bieżącym roku, jednak, jak już informowaliśmy, projekt ów nie został zaakceptowany przez ministrów zdrowia oraz finansów.

– Niepokojące jest ciągłe przesuwanie terminów publikacji list, mimo ustawowych terminów ich przygotowania – komentuje Paweł Sztwiertnia, dyrektor Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

Przemysł czeka

– Nie ma żadnego klarownego komunikatu ze strony Ministerstwa Zdrowia, kiedy i czego można się spodziewać – dodaje dyrektor Sztwiertnia.

W podobnej niewiedzy pozostają przedstawiciele firm generycznych: – Wszyscy pytają mnie, jako szefa Związku, co się dzieje z listami refundacyjnymi, a ja nie umiem się tego dowiedzieć – przyznaje Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Nasi rozmówcy wskazują, że jednym z powodów przesuwania terminu publikacji list może być problem z refundowaniem analogów insulin długodziałających.

Przedstawiciele resortu zdrowia jeszcze w czerwcu br. zapowiadali ich wpisanie do finansowania ze środków publicznych przy najbliższej nowelizacji list. Niedawno jednak wiceminister zdrowia Marek Twardowski stwierdził, że objęcie refundacją dwóch nowych insulin spowodowałoby wzrost wydatków NFZ nawet o kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

– Plan umieszczenia analogów na listach z założenia był błędny – twierdzi prezes Cezary Śledziewski. – Insuliny analogowe powinny być dostępne dla potrzebujących w formie programów terapeutycznych, a nie w szerokiej refundacji.

NFZ szacuje
Przypomnijmy, że mimo mniejszych wpływów ze składki zdrowotnej, NFZ przeznaczył ostatnio dodatkowe środki na refundację apteczną leków. Pieniądze te pochodzą z oszczędności z ubiegłego roku. Zarządzeniem prezesa NFZ z 4 sierpnia 2009 roku, kwota nakładów na leki refundowane została podwyższona o ponad 315 mln zł.

– Reasumując, w tej chwili mamy na refundację leków blisko 7,8 mld zł. Ponieważ wydatki te były wyższe niż planowane na początku roku, dlatego przy podziale zysków z 2008 roku musieliśmy przeznaczyć na dofinansowanie refundacji ponad 315 mln zł – wyjaśnia rzeczniczka Funduszu, Edyta Grabowska-Woźniak.

Wzrost wydatków refundacyjnych nasilił się w drugiej połowie roku i był efektem nowelizacji listy refundacyjnej w marcu br. – Szacujemy, iż ze względu na zmiany na listach, które obowiązują od marca, finansowanie leków ze środków publicznych będzie wyższe o około 800 mln zł wobec planu z początku roku – mówi Edyta Grabowska-Woźniak, przypominając, że każda nowa pozycja na wykazie refundacyjnym to dodatkowy koszt dla płatnika.

W ubiegłym roku NFZ wykorzystał na refundację leków mniej środków niż zakładał plan finansowy. W tym roku sytuacja jest odwrotna – mamy do czynienia ze wzrostem wydatków.

Weryfikacja wydatków
– Po raz pierwszy od dłuższego czasu wydatki na leki są wyższe niż planowane – zaznacza rzeczniczka NFZ, przypominając, że Fundusz nie ma wpływu na to, co znajdzie się na liście leków refundowanych. To leży w gestii Ministerstwa Zdrowia. – Największym problemem jest to, że refundacja leków nie jest limitowana: ile lekarze wypiszą recept, a pacjenci pójdą z nimi do apteki, tyle razy NFZ musi za te leki zapłacić – dodaje Edyta Grabowska-Woźniak.

Wiadomo już, iż kolejna nowelizacja listy może tylko zwiększyć i tak już wysokie – jak na możliwości narodowego płatnika – koszty refundacji leków. Przy niższym od zakładanego wcześniej spływie składki zdrowotnej w 2009 roku, Fundusz prawdopodobnie nie będzie miał żadnych dodatkowych środków na zwiększenie finansowania świadczeń, w tym leków.

Zapewne z tego powodu wcześniejsze założenia dotyczące nowelizacji wykazów refundacyjnych wymagają weryfikacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze