Neuca: zakupy ze sklepu, leki z apteki

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2014 12:02

Co trzeci Polak (36 proc.) kupuje leki dostępne bez recepty w hipermarketach, sklepach osiedlowych i drogeriach - wynika ze statystyk PMR Research. Oznacza to, że wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy czym może grozić kupowanie leków poza apteką - informuje w komunikacie prasowym Neuca.

Dlatego spółka rozpoczęła kampanię zatytułowaną "Leki tylko z apteki”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zjawisko pozaaptecznego obrotu lekami i zmiana regulacji w tym zakresie.

- Wytwórca jest odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniej jakości preparatów leczniczych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami, a hurtownie i apteki mają obowiązek ich transportowania i przechowywania zgodnie z zaleceniami producenta. Muszą na przykład zapewnić właściwą temperaturę i wilgotność, bo narażenie leków na działanie wysokich temperatur może skutkować rozkładem substancji czynnej i utratą właściwości terapeutycznych lub, co gorsza, powstaniem szkodliwych dla zdrowia produktów rozpadu - wyjaśnia prof. Barbara Filipek z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugi problem, który wiąże się z pozaaapteczną sprzedażą leków to brak wykwalifikowanego personelu. Cytowany w informacji prasowej Stanisław Piechula, wiceprezes Śląskiej Rady Aptekarskiej, przypomina, że apteka zapewnia nie tylko właściwą dbałość o leki, a w szczególności ich przechowywanie, czego często nie zapewniają pozaapteczne placówki handlujące lekami, ale jest miejscem, gdzie pacjent zawsze może zasięgnąć właściwej porady i jest otaczany opieką farmaceutyczną.

Neuca zachęca do odwiedzenia strony www.lekitylkozapteki.pl, gdzie można zapoznać się z treścią petycji wystosowanej do Prezydenta RP, Premiera RP i Marszałka Sejmu i złożyć pod nią podpis.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum