Neuca: przejęcie ACP Pharma nie zmieni polityki dywidendowej firmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2013 16:01

Przejęcie części hurtowej ACP Pharma przez Neukę nie jest na tyle dużym wydatkiem, by wpłynąć na zmianę dotychczasowej polityki dywidendowej - poinformował Piotr Sucharski, prezes Neuki.

Neuca: przejęcie ACP Pharma nie zmieni polityki dywidendowej firmy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Nie uważam, że akwizycja ACP Pharma jest dla nas dużym wydatkiem. Mamy zobowiązanie długoterminowe dywidendowe wobec akcjonariuszy. Czasowe zwiększenie zadłużenia nie jest powodem do zmniejszenia dynamiki wzrostu dywidendy - powiedział na konferencji Sucharski.

- Złożyliśmy wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia ACP Pharma. Spodziewamy się decyzji urzędu pod koniec roku. Zwykle postępowanie takie trwa ok. cztery miesiące - dodał.

Spółka informowała wcześniej, że dywidenda za 2013 rok może być o około 15-25 proc. wyższa niż 3,2 zł wypłacone przez spółkę za 2012 rok.

Sucharski poinformował również, że w przetargu na aktywa ACP Pharma uczestniczyło pięć firm, w tym wszyscy dystrybutorzy z pierwszej trójki.

- ACP Pharma miała na koniec 2012 r. 6,9 proc. udziału w rynku. Po połączeniu nie spodziewamy się spadku udziału rynkowego, a wręcz siła naszej oferty, dostępności i logistyki podniesie łączny udział w rynku. Po połączeniu będzie to ponad 33 proc. ACP Pharma ma prawie zerowe zadłużenie kredytowe, a część hurtowa w 2012 r. osiągnęła wynik w okolicach zera - powiedział.

Neuca chce zrekompensować negatywny wpływ spadku marży ustawowej od 2014 r. przez redukcję kosztów i wzrosty w segmencie marek własnych.

- Nie ma szans na utrzymanie marży ustawowej na obecnym poziomie. Spadek marży odejmie od wyniku kilkanaście milionów złotych. Przygotowujemy się na to przez działania na kosztach, oraz wzrosty w markach własnych. Mamy kilka punktów procentowych niższą ekspozycję na leki refundowane niż średnia na rynku, która - becnie wynosi ok. 36-38 proc. - powiedział Sucharski.

Neuca poinformowała, że z 20 mln zł oszczędności kosztowych planowanych na 2013 r., w pierwszym półroczu spółka osiągnęła 13,5 mln zł.

Odnosząc się do pytań o możliwość akwizycji na rynkach zagranicznych prezes Neuki odpowiedział, że wciąż widzi potencjał w rynku krajowym.

Neuca podała w czwartek (29 sierpnia) wyniki za drugi kwartał 2013 roku. Zysk netto grupy wyniósł w tym okresie 20 mln zł i był zgodny z konsensusem rynkowym. Przychody grupy wyniosły 1,42 mld zł wobec oczekiwań na poziomie 1,46 mln zł. W całym pierwszym półroczu grupa miała 52 mln zł zysku netto i 2,95 mld zł przychodów ze sprzedaży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze