Neuca odpowiada na zarzuty UOKiK: jesteśmy karani za pomoc polskim przedsiębiorcom

Autor: oprac. LJ • Źródło: Neuca, UOKIK10 lutego 2022 15:18

UOKIK nałożył na spółkę Neuca ponad 3 mln zł kary opóźnienia w płatnościach dla kontrahentów. Neuca ocenia, że kara jest efektem braku zrozumienia dla pozycji spółki w łańcuchu dostaw leków.

Neuca odpowiada na zarzuty UOKiK: jesteśmy karani za pomoc polskim przedsiębiorcom
Neuca rozważa zaskarżenie decyzji UOKiK Fot. ShutterStock
  • UOKIK nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz swoich kontrahentów
  • Decyzja nie jest prawomocna i rozważamy jej zaskarżenie - poinformowała spółka Neuca w wydanym oświadczeniu
  • Neuca jest karana za pomoc polskim przedsiębiorcom i wsparcie społeczeństwa w walce z pandemią COVID-19. W naszym odbiorze jest to działanie niesprawiedliwe - uważa firma

Neuca: rozważamy zaskarżenie decyzji UOKIK

- Jesteśmy w trakcie analizy bardzo szerokiego uzasadnienia decyzji UOKiK nakładającej karę na naszą spółkę. Do zarzutów odniesiemy się szczegółowo po jej zakończeniu. Decyzja nie jest prawomocna i rozważamy jej zaskarżenie - poinformowała spółka Neuca w wydanym oświadczeniu.

9 lutego 2022 roku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o nałożeniu ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz swoich kontrahentów.

- Postępowanie w przedmiocie nadmiernego opóźniania się ze spełnieniem świadczeń pieniężnych potwierdziło, że praktyką spółki Neuca było opóźnianie się z zapłatą wynagrodzenia swoim kontrahentom - ocenił prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Jego zdaniem, działania Neuca S.A. są o tyle naganne, że dotyczą spółki z branży farmaceutycznej, która nie ucierpiała w dobie pandemii i od której sprawnego funkcjonowania zależy zdrowie wielu Polaków.

- Nie ma tym samym usprawiedliwienia dla sytuacji, w której jeden z największych na rynku farmaceutycznym podmiotów nie reguluje terminowo swoich zobowiązań i finansuje własną działalność kosztem innych przedsiębiorców – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że nie było racjonalnego uzasadnienia dla opóźnień w płatnościach. Wyjaśnienia spółki, wskazujące na trudną sytuację i brak otrzymywania płatności od swoich kontrahentów - nie znalazły potwierdzenia w zgromadzonym materiale dowodowym - ocenia UOKiK.

Neuca: niesprawiedliwe działanie Urzędu

W ocenie Neuki, opublikowany komentarz prezesa UOKiK o tym, że NEUCA jako spółka z branży farmaceutycznej nie ucierpiała na skutek pandemii świadczy o niezrozumieniu roli i pozycji spółki w łańcuchu dostaw leków.  

"Kluczowy w tym kontekście jest fakt, że tolerowanie przez  NEUCA opóźnień w płatnościach ze strony aptek stanowi istotny element wparcia finansowego szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakimi są polskie apteki niezależne. Konsekwencją opóźnień w płatnościach od klientów jest konieczność finansowania przeterminowanych należności, co NEUCA realizuje przy pomocy własnych środków wspomagając się kredytem bankowym" - czytamy w oświadczeniu Grupy Neuca.

"Dzięki temu zaopatrzenie aptek i poziom ich zapasów jest wyższy, a leki są dostępne dla pacjentów. Było to szczególnie istotne w czasie pandemii. Polska spółka jest karana za to, że miała niewielkie, 2-3 dniowe opóźnienia, głównie wobec zagranicznych koncernów farmaceutycznych, które są w doskonałej kondycji finansowej" - dodano.

Spółka wyjaśnia: - W okresie o którym mowa NEUCA angażowała jednocześnie poważne środki finansowe w walkę z COVID-19 prowadząc interwencyjne zakupy środków ochrony osobistej i sprzedając je na rynku w najniższych w tym okresie cenach.  

- W istocie NEUCA jest karana za pomoc polskim przedsiębiorcom i wsparcie społeczeństwa w walce z pandemią COVID-19. W naszym odbiorze jest to działanie niesprawiedliwe - podkreśla Grupa. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum