Negatywna decyzja dla leku Zolgensma stosowanego w SMA

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia14 października 2021 13:40

Negocjacje z producentem leku Zolgesma stosowane w rdzeniowym zaniku mięśni (SMA) zakończyły się fiaskiem. Pełny koszt podania leku dla jednego pacjenta - zgodnie z zaproponowanym wnioskiem refundacyjnym, to kwota rzędu 6-7 mln zł.

Po czterech spotkaniach Komisja przekazała ministrowi raport, w którym nie rekomenduje refundacji terapii Zolgensma (fot. LJ)
  • Po czterech spotkaniach producenta leku Zolgensma i Komisji Ekonomicznej nie udało się osiągnąć porozumienia
  • Komisja negatywnie rekomenduje ministrowi refundację terapii stosowanej w SMA
  • Koszt terapii jest zbyt wysoki, w ocenie Komisji Ekonomicznej. To 6-7 mln zł za leczenie jednego pacjenta
  • Resort zdrowia przedstawił producentowi możliwość dalszych rozmów

Jak poinformował wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, zakończyły się negocjacje cenowe w sprawie leku Zolgensma (leczenie dzieci na SMA). Decyzja refundacyjna Komisji Ekonomicznej jest negatywna.

- W toku negocjacji osiągnęliśmy porozumienie co do treści programu lekowego, jednak producent postawił zaporową cenę, która oznacza, że sfinansowanie tego leku uniemożliwi refundację innych leków w chorobach rzadkich - przekazał resort zdrowia podczas briefingu prasowego w tej sprawie (14 października).

Pełny koszt podania leku dla jednego pacjenta - zgodnie z zaproponowanym wnioskiem refundacyjnym, to kwota rzędu 6-7 mln zł.

Cena leku jest zbyt wysoka

- Jesteśmy po etapie negocjacji z Komisją Ekonomiczną w sprawie leku na SMA i te uzgodnienia nie przyniosły efektu. Komisja nie zarekomendowała finansowania tego leku - powiedział Maciej Miłkowski.

Komisja negocjowała zarówno cenę leku, zasady kwalifikacji pacjentów oraz kwestię tego, pod jakimi warunkami firma będzie ewentualnie miała refundację w zależności od efektów klinicznych tej terapii.

Po czterech spotkaniach Komisja przekazała ministrowi raport, w którym nie rekomenduje refundacji.

- Przedstawiłem producentowi ofertę wypowiedzenia się i stanowisko, pod jakimi warunkami resort może tę terapię przyjąć. Aktualnie oczekujemy na stanowisko firmy. Spotkanie jest już zaplanowane i jesteśmy umówieni na rozmowę. Będziemy starali się dojść do porozumienia, ale nie za wszelką cenę - dodał wiceminister.

Jak przyznał, obecne stanowiska są "istotnie rozbieżne", zarówno w kwestii wyników klinicznych, jak i wartości za terapię.

Oświadczenie firmy Novartis

W związku z konferencją prasową Ministra Zdrowia i Fundacji SMA, dotyczącą trwających negocjacji wokół objęcia refundacją ze środków publicznych terapii genowej w leczeniu SMA, firma Novartis wydała oświadczenie:

"Jesteśmy zaskoczeni, że podczas tego spotkania Minister Zdrowia zdecydował się zaprezentować zakres wartości cen leku, pomimo że negocjacje cenowe (zgodnie z deklaracją Ministra Zdrowia) wciąż trwają i jest to informacja poufna. Minister Zdrowia uzgodnił z Novartis Poland termin spotkania, które odbędzie się w poniedziałek 18 października 2021 r. W naszej opinii prezentowanie jakichkolwiek informacji dotyczących poufnych ofert może wprowadzać opinię publiczną w błąd" - czytamy w stanowisku firmy.

Dalej: "Pragniemy podkreślić, że terapia genowa jest jedyną dostępną w leczeniu SMA opcją terapeutyczną oddziałującą na genetyczną przyczynę choroby, poprzez zastąpienie brakującego lub wadliwego genu SMN1" - informuje Novartis.

Negatywna opinia dla leku Zolgensma. Oświadczenie firmy Novartis

Program badan przesiewowych ma się dobrze

- Mamy porównanie do terapii aktualnie podawanej w Polsce. Nusinersen podawany jest od prawie trzech lat, terapia jest skuteczna, nie ma przewag klinicznych poza techniką podania w porównaniu z Zolgensmą. Zatem ten koszt musi być w miarę porównywalny w stosunku do aktualnie istniejącej terapii - mówił wiceminister.

Dodał przy okazji, że program badań przesiewowych rozwija się dobrze. Siedmioro dzieci w ramach przesiewu zostało już z zdiagnozowanych i włączonych do terapii.

W ocenie wiceministra, wyniki przesiewu wskazują, że do tej terapii będzie kwalifikowanych maksymalnie do 55 osób rocznie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum