×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nawet milion kary dla apteki? Tak duża sankcja budzi zdumienie farmaceutów

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: Rynek Zdrowia15 lutego 2023 14:00

Zgodnie z propozycją zmiany przepisów, suplementy diety w aptece nie będą mogły znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta. Za złamanie tak niejasnego przepisu aptece grodzi kara od 10 tys. do miliona złotych

Nawet milion kary dla apteki? Tak duża sankcja budzi zdumienie farmaceutów
10 tys. zł za suplement leżący obok leku w aptece? Fot. ShutterStock
  • Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, w aptekach prezentacja lub reklama suplementów diety nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta
  • Co znaczy, że nie mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta? Wprowadzamy zakaz prezentacji produktu bez zdefiniowania co znaczy prezentacja? – wskazuje Marek Tomków
  • Za złamanie przepisów aptece grozi kara w wysokości od 10 tys. zł do miliona zł
  • Farmaceuci uznają wysokość przewidzianych aptek za nieproporcjonalne do wykroczenia. Proponują 500 zł mandatu

Co oznacza "bezpośrednie sąsiedztwo punktu obsługi klienta"?

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, w aptekach będzie mogła być prowadzona prezentacja lub reklama suplementów diety „w wydzielonych miejscach umieszczonych w polu widzenia kupującego, które muszą być oddzielone od miejsc, na których są prezentowane produkty lecznicze, wyroby medyczne i kosmetyki, i nie mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta”.

Kto prowadzi prezentację lub reklamę niezgodną z prawem podlega karze pieniężnej w wysokości od 10 tys. zł do miliona zł.

Tak duża sankcja budzi zdumienie farmaceutów. Tym bardziej, że przepisy są bardzo niejasne i mogą prowadzić do kosztownych dla aptek nieporozumień.

- Co znaczy, że nie mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta? Wprowadzamy zakaz prezentacji produktu bez zdefiniowania co znaczy prezentacja? – wskazuje Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podkreśla też brak rozróżnienia podmiotów, których te przepisy dotyczą oraz ich specyfiki.

- Przykładanie tej samej miary do nadawcy telewizyjnego co do apteki nie jest zasadne. Dla nadawcy, który prowadzi nielegalną reklamę, z wykorzystaniem na przykład wizerunku pracownika medycznego, kara jest naturalną konsekwencją. Ale w przypadku apteki, w której suplement znajdzie się w niedookreślonym przepisami sąsiedztwie obsługi pacjenta, nie jest to już takie oczywiste.

Propozycja: 500 zł mandatu

Zwraca też uwagę na specyfikę produktów, które są sprzedawane w aptekach.

- Dzisiaj witamina czy magnez mogą być zarejestrowane raz jako lek OTC albo jako suplement. Często też dochodzi do zmian tych rejestracji. Jeśli witamina C tego samego producenta o statusie OTC zostanie położona obok witaminy C tego samego wytwórcy zgłoszonej jako suplement, to na dzień dobry apteka ma dostać 10 tysięcy złotych kary? O pomyłki w takich sytuacjach nie jest trudno – opisuje wiceszef Rady.

- To powinno być sankcjonowane mandatem. Tymczasem w projekcie za złamanie przepisów proponuje się kary wyższe niż za dużo cięższe naruszenia przepisów – dodaje.

Naczelna Rada Aptekarska przesłała do swoje uwagi do projektu, wskazując na nieproporcjonalność wysokości kar oraz nieprecyzyjność przepisów. Zaproponowała, by w przypadku aptek obniżyć karę do 500 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze