×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowiec szuka nowych substancji czynnych. Został za to nagrodzony

Autor: oprac. LJ • Źródło: GUMed, Naukowa Fundacja Polpharmy13 października 2021 07:26Aktualizacja: 13 października 2021 11:06

Moje prace naukowe dotyczą badań nad poszukiwaniem nowych substancji biologicznie aktywnych, z myślą o uzyskaniu nowych kandydatów na leki - opisuje nagrodzony prof. Marcin Kołaczkowski.

Naukowiec szuka nowych substancji czynnych. Został za to nagrodzony
W I edycji konkursu w 2021 roku laureatem został prof. dr hab. Marcin Kołaczkowski (fot. Polpharma)
  • Prof. dr hab. Marcin Kołaczkowski został pierwszym laureatem konkursu o Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana
  • To nowa nagroda, która będzie przyznawana każdego roku za wybitne osiągnięcie naukowe
  • Nagrodzony w tym roku prof. Kołaczkowski poszukuje nowych substancji biologicznie aktywnych z myślą o uzyskaniu nowych kandydatów na leki

W październiku 2020 roku trzy instytucje: Naukowa Fundacja Polpharmy, Gdański Uniwersytet Medyczny i Gdańskie Towarzystwo Naukowe postanowiły wspólnie przyznawać corocznie Nagrodę i Medal im. Romana Kaliszana uczonemu "za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych otwierające nowe możliwości aplikacyjne w medycynie i farmacji".

W I edycji konkursu w 2021 roku laureatem został prof. dr hab. Marcin Kołaczkowski, kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej i Zakładu Chemii Leków Collegium Medicum UJ za osiągnięcie „Opracowanie nowej generacji modulatorów receptorów typu GPCR w poszukiwaniu terapii chorób psychiatrycznych i neurodegeneracyjnych”

Poszukiwacz nowych substancji aktywnych biologicznie

- Moje prace naukowe dotyczą szeroko pojętych badań nad poszukiwaniem nowych substancji biologicznie aktywnych, z myślą o uzyskaniu nowych kandydatów na leki - opisuje swoją pracę badawczą nagrodzony prof. Kołaczkowski.

Są to badania interdyscyplinarne, sięgające od modelowania molekularnego celów biologicznych i komputerowo-wspomaganego projektowania ich ligandów, po badania farmakologiczne.

- Przedmiotem mojego najważniejszego osiągnięcia naukowego jest opracowanie nowej generacji modulatorów receptorów ośrodkowego układu nerwowego w poszukiwaniu terapii schorzeń psychiatrycznych i neurodegeneracyjnych - dodaje.

Wręczenie Nagrody i Medalu odbyło się 11 października podczas inauguracji roku akademickiego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Nagroda będzie przyznawana każdego roku

Nagroda i Medal im. Romana Kaliszana będzie przyznawana corocznie. Laureat jest wyłaniany w drodze trzyetapowego konkursu.

Prof. Roman Kaliszan (1945-2019) to naukowiec, członek PAN i PAU, specjalista z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii oraz chemii analitycznej.

Jest twórcą nowego w skali światowej, oryginalnego kierunku badawczego – analizy ilościowych zależności struktura-retencja (Quantitative Structure Retention-Relationships, QSRR).

Należał do pierwszego składu Rady Naukowej Fundacji w 2001 roku, a następnie był jej honorowym członkiem.

Polpharma Biologics: FDA rozpatrzy wniosek o rejestrację biopodobnego ranibizumabu

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum