Nasz przemysł farmaceutyczny ma szansę stać się bardziej innowacyjny

rynekaptek.pl Autor: PTWP - RynekAptek.pl • Źródło: MM/Rynek Zdrowia   • 19 listopada 2018 15:28

- Refundacyjny Tryb Rozwojowy zmieni nazwę na Innowacyjny Tryb Rozwojowy, by podkreślał innowacyjność, a odchodził od refundacji. Mechanizm działania ma być jednak podobny - ITR ma wspierać aktywność firm budujących ekosystem proinnowacyjnego przemysłu farmaceutycznego w Polsce - poinformował wiceminister zdrowia Marcin Czech.

- Polityki lekowe państw są pisane w oparciu o wytyczne WHO pod kątem zaopatrzenia ludzi w leki skuteczne i bezpieczne, natomiast większość krajów w polityce lekowej nie ma rozdziału poświęconego przemysłowi farmaceutycznemu. Jest tak dlatego, że państwa te w ogóle nie mają swojego przemysłu farmaceutycznego. Zwykle importują leki i nie posiadają lokalnej produkcji - zaznaczył Marcin Czech na spotkaniu prasowym w Warszawie (16 listopada 2018).

I dodał: - Najwięcej firm innowacyjnych znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w Europie są to np. Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania. Natomiast przemysł leków generycznych jest silnie rozwinięty w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wiceminister zdrowia przypomniał, że w polskim dokumencie „Polityka Lekowa Państwa 2018-2020” znajduje się rozdział poświęcony przemysłowi farmaceutycznemu. Wzmacnianie i sukcesywny rozwój potencjału sektora farmaceutycznego w Polsce to jedno z jego głównych założeń.

- Na przestrzeni ostatnich 10 lat rynek farmaceutyczny w Polsce doświadczył istotnych zmian - znacząco wzrosła wartość rynku. Zmieniła się również jego struktura, szczególnie w latach 2011/2012, kiedy to weszła w życie ustawa refundacyjna - podało na spotkaniu Ministerstwo Zdrowia. W ocenie resortu, Polska ma duży potencjał rozwoju przemysłu farmaceutycznego, który nie jest w pełni wykorzystany. Krajowy przemysł farmaceutyczny zabezpiecza głównie leczenie chorób populacyjnych, podczas gdy innowacyjne, drogie terapie są produkowane często poza granicami kraju.

- Polska ma ujemny bilans handlowy jeżeli chodzi o przemysł farmaceutyczny - mniej sprzedajemy niż kupujemy. Należy zwrócić uwagę, że fabryki polskich producentów zaczynają powstawać już w innych krajach. Nie jest to jednak już nasza działalność proeksportowa - powiedział wiceminister zdrowia.

Niekorzystny bilans handlowy w sektorze farmaceutycznym odnotowuje się w Polsce od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest to związane z dużym udziałem leków generycznych w produkcji krajowego sektora farmaceutycznego, które mają relatywnie niską wartość, jak i importem innowacyjnych technologii lekowych o wysokim koszcie terapii.

- Co to jest innowacja? Patrząc na jej ortodoksyjną definicję w przemyśle farmaceutycznym, są to każde nowe leki, które są chronione patentem - zarejestrowane jako patent na cząsteczkę, jak i cały związany z nim proces technologiczny - w taki sposób traktują innowację międzynarodowe koncerny. Tymczasem odnosząc się do szerokiej definicji innowacji mamy także małe innowacje, które polegają np. na ulepszeniu produktu, na opracowaniu innej formy podawania cząsteczki, mamy też innowację polegającą na łączeniu produktów prowadzącą do znacznie bardziej korzystnej dystrybucji, są też innowacje technologiczne i organizacyjne - wyliczał Marcin Czech.

Przyznał, że finansowanie niekomercyjnych badań przedklinicznych i klinicznych, w tym badań porównujących bezpośrednio różne opcje terapeutyczne stanowi duże wyzwanie. - Takim wymagającym obszarem jest zwłaszcza pediatria. Żadna firma farmaceutyczna nie weźmie na siebie ryzyka badania leku, który może być potencjalnie szkodliwy dla dzieci. Leki są przebadane ale w populacji dorosłych - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Odniósł się także do funkcjonowania branży biotechnologicznej w Polsce. Wskazał, że jednym z głównych problemów w tym obszarze jest brak systemowego wsparcia polskiej myśli innowacyjnej oraz stabilnego finansowania działań naukowo-badawczych.

Pełna relacja ze spotkania w tym miejscu: rynekaptek.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum