Nastroje farmaceutów: coraz trudniej prowadzić aptekę

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2012 13:58

Wyniki badania Barometr Nastrojów Farmaceutów Neuca 2012 wskazują, że ponad połowa aptekarzy jest zdania, że w nowym roku pacjentów nie będzie stać na wszystkie leki, a ich działalność będzie mniej opłacalna.

Nastroje farmaceutów: coraz trudniej prowadzić aptekę

W drugiej edycji badania nastrojów farmaceutów zrealizowanego przez TNS Polska utrzymuje się ocena, że prowadzenie apteki jest z roku na rok coraz trudniejsze - do tej opinii przychyla się 78 proc. właścicieli aptek (dużo lub raczej trudniejsze - odpowiednio 53 proc. i 25 proc.).

Aż 71 proc. badanych przewiduje, że ich działalność będzie w nadchodzącym roku jeszcze mniej opłacalna niż dotychczas. Tylko 5 proc. aptekarzy, bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu, prognozuje niewielki wzrost sprzedaży leków na receptę w aptekach w nadchodzącym roku.
17 proc. farmaceutów jest zadowolonych z aktualnego poziomu rentowności apteki (tzn. osiąganych zysków) i tylko co piąty z aptekarzy z nadzieją patrzy w przyszłość.

Aptekarze obserwują też pogorszenie sytuacji finansowej pacjentów. 60 proc. z nich prognozuje, że w przyszłym roku pacjenci będą częściej pytać o tańsze zamienniki leków, a 55 proc. jest zdania, że pacjenci częściej będą w ogóle rezygnować ich zakupu, a co za tym idzie - kontynuowania terapii.

Na sytuację w branży rzutuje silna konkurencja między aptekami. 79 proc. aptekarzy jest zdania, że w kolejnym roku będzie się ona powiększać. 85 proc. badanych twierdzi, że konkurencja będzie się odbywać głównie w zakresie cen suplementów i leków bez recepty, jednak 60 proc. uważa, że apteki konkurować będą również czynnikami pozacenowymi.

Aż 86 proc. właścicieli niezależnych aptek (które nie należą do żadnej sieci) zgadza się z tezą,  że będzie im coraz trudniej konkurować z aptekami sieciowymi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum