Narodowa Strategia Onkologiczna 2022. Mowa m.in. o populacyjnych szczepieniach na HPV

Autor: oprac. LJ • Źródło: KPRM30 grudnia 2021 14:52

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie zrealizowano wszystkich zadań zaplanowanych na ten rok w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Zostają przesunięte na kolejny.

Narodowa Strategia Onkologiczna 2022. Mowa m.in. o populacyjnych szczepieniach na HPV
Wśród dopisanych zadań jest przygotowanie rozwiązań legislacyjnych celem rozpoczęcia procesu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) (fot. ShutterStock)
 • Rząd przedstawił zmiany, jakie chce wprowadzić w Narodowej Strategii Onkologicznej na 2021 roku
 • Jak wskazuje, z powodu pandemii COVID-19 części zadań ze strategii nie skończono lub nawet nie rozpoczęto w tym roku
 • Dlatego konieczne jest usunięcie ich z harmonogramu na 2021 rok i wpisanie na przyszły

Narodowa Strategia Onkologiczna. 13,4 mln zł na opiekę nad rodzinami z grup podwyższonego ryzyka

Niedzielski o reformie szpitali w Polsce: ten dzień zapisze się w historii szpitalnictwa

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się znowelizowany projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2021 rok.

Zmiana ma na celu zaktualizowanie harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2021 rok. Jak wskazuje ustawodawca, w związku z trwającą pandemią COVID-19, realizacja części zadań uwzględnionych w harmonogramie wdrażania NSO na 2021 rok nie została rozpoczęta w wyznaczonym czasie lub wymaga kontynuacji w kolejnym roku.

Dlatego konieczne jest usunięcie tych zadań z harmonogramu na 2021 rok oraz uwzględnienie ich w harmonogramie na przyszły rok.

Program wykrywania raka płuca i szczepienia przeciwko HPV

W załączniku do projektu uchwały zostały dodane następujące zadania:

 • 1.9. Przygotowanie rozwiązań legislacyjnych w sprawie umiejętności lekarskich, które pozwolą na certyfikowanie konkretnych czynności profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych
 • 4.1. Przygotowanie rozwiązań legislacyjnych celem rozpoczęcia procesu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
 • 13.2. Nowelizacja prawa farmaceutycznego w celu częściowego publicznego udostępnienia bazy Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych (CEBK)
 • 11.5. Prowadzenie programu badań w kierunku wykrywania raka płuca.

W załączniku do uchwały usunięto następujące zadania:

 • 3.2. Rozpoczęcie realizacji programów edukacyjnych i kampanii społecznych na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze szczepienia przeciwko HPV
 • 4.1. Rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dziewcząt w wieku dojrzewania
 • 8.2. Rozpoczęcie prac nad opracowaniem rozwiązań w celu wdrożenia narzędzi motywacyjnych dla zespołów medycyny pracy mające na celu objęcie pracowników z grup podwyższonego ryzyka badaniami przesiewowymi
 • 10.1. Realizacja pilotażu metod zwiększania udziału w badaniach profilaktycznych mammograficznych i cytologicznych (w wybranych województwach/regionach).

Zmiany w podziale pieniędzy

Ponadto, w załączniku do uchwały dokonano zmiany w zakresie podziału planowanych nakładów w 2021 r. (w ramach budżetu NSO), polegającej na przeniesieniu 37 mln zł z wydatków bieżących na wydatki majątkowe.

Łączna wysokość nakładów na realizację NSO w 2021 r. wynosi 504 229 000 zł i nie ulegnie zmianie, natomiast podział wydatków będzie przedstawiał się następująco:

 • wydatki bieżące: zmniejszenie z 200 000 000 zł do 163 000 000 zł
  wydatki majątkowe: zwiększenie z 304 229 000 do 341 229 000 zł.

Niedzielski: od 1 stycznia uwalniamy rynek laboratoriów testujących na koronawirusa

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum