Największa sieć aptek o klauzuli sumienia: za jej stosowanie - konsekwencje służbowe

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 września 2017 09:25

DOZ SA (Dbam o Zdrowie), największa sieć aptek w Polsce, która miesięcznie obsługuje ponad 2,5 mln klientów, ostrzegła swoich pracowników, że za stosowanie klauzuli sumienia będą wyciągane konsekwencje.

Największa sieć aptek o klauzuli sumienia: za jej stosowanie - konsekwencje służbowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do sieci aptek DOZ należy blisko 1 tys. spośród 14 tys. działających w Polsce placówek. Ten największy pracodawca na rynku aptek zatrudnia ponad 2,5 tys. magistrów i techników farmacji.

Firma co kwartał organizuje spotkania zarządu z kierownikami swoich aptek. Jak informuje Gazetę Wyborczą jeden z nich, podczas ostatniego spotkania, na początku września, zarząd poprosił o przekazanie farmaceutom, że nie można stosować klauzuli sumienia, a za odmowę sprzedaży leku wyciągane będą konsekwencje służbowe.

Olga Rosłonek z DOZ SA precyzuje, że zarząd przekazał stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Ministerstwa Zdrowia. Przypomina, że w polskim prawie farmaceutycznym nie ma możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez farmaceutów, a odmowa sprzedaży z jej powodu jest naruszeniem przepisów.

Jeden z farmaceutów pracujących dla wspomnianej sieci popiera tak jednoznaczną postawę zarządu. Podkreśla, że za odmowę realizacji recepty, gdy nie ma do tego podstaw wynikających z przepisów, grozi bezpowrotna utrata koncesji.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze