Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat

Autor: nowiny24.pl/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2019 08:03

Najstarszy pacjent na Podkarpaciu, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat, najmłodszy zaledwie cztery dni. Od stycznia elektroniczne recepty mają zastąpić papierowe.

Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze z 55 miast z Podkarpacia wystawili już prawie 1,5 mln elektronicznych recept. Najstarszy lekarz, który je wystawia ma 90 lat, najmłodszy 25. Ministerstwo Zdrowia przekonuje jednak, że nie zamierza zmuszać lekarzy seniorów do informatyzacji, jeżeli tego nie chcą.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, powiedział, że jest wielu lekarzy seniorów, którzy korzystają tylko z tradycyjnych papierowych recept. I nie zamierzamy tutaj na siłę kogokolwiek informatyzować - dodał. Recepty pro auctore i pro familiae będą nadal po 8 stycznia 2020 roku akceptowane w formie papierowej. Wyjątkiem są recepty transgraniczne, na leki z importu docelowego oraz dla osób o nieustalonej tożsamości.

Elektroniczna recepta ważna jest 365 dni od daty wystawienia. W przypadku recept papierowych jest to 30 dni. Wyjątkiem są antybiotyki - receptę należy zrealizować w przeciągu siedmiu dni, dla produktów immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta jest to 120 dni, a dla środków odurzających, substancji psychotropowych oraz preparatów zawierających te środki od 1 do 30 dni. W przypadku e-recepty podobnie, jak przy recepcie papierowej, lekarz może zaznaczyć późniejszą datę jej realizacji.

Czytaj: nowiny24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum