Nagroda dla polskiej firmy za innowacyjność

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2013 10:46

Polpharma SA otrzymała Nagrodę Prezydenta RP w kategorii "Innowacyjność" za opracowanie innowacyjnych technologii i wdrożenie do produkcji serii substancji aktywnych z grupy leków przeciw osteoporozie: alendronian sodu, risedronian sodu, kwas zoledronowy i ibandronian sodu.

Nagroda dla polskiej firmy za innowacyjność
Zastosowanie technologii dla czterech substancji z grupy bisfosfonianów pozwoliło Polpharmie zwiększyć efektywność procesów wytwarzania, podnieść konkurencyjność produkowanych substancji i zminimalizować wpływ produkcji na środowisko.

W procesie wytwarzania nagrodzonych produktów firma wyeliminowała użycie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników, znacznie ograniczyła zużycie trójchlorku fosforu (powyżej 50%), zmniejszyła zużycie wody (25-70%) i konsumpcję energii (25-55%). Opracowane technologie są objęte ochroną w postaci patentów i zgłoszeń patentowych.

Do sprzedaży trafiły na razie dwie spośród czterech naszych substancji - alendronian sodu i risedronian. - Zdobyliśmy już 33% globalnego rynku. Pozostałe dwie substancje są na końcowym etapie rejestracji przez naszych odbiorców - podsumowuje Jan Ramza, dyrektor Badań i Rozwoju Jednostki Biznesowej Chemia w Polpharmie.

- Substancje oferowane przez firmę trafiają do 114 klientów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji, wśród których są najwięksi producenci leków generycznych na świecie. Tańsza substancja aktywna to w konsekwencji tańszy lek, co zwiększa dostępność terapii dla pacjentów cierpiących na osteoporozę, która jest obecnie jedną z najczęstszych chorób starzejącego się społeczeństwa - dodaje dyrektor Ramza.

Opracowanie i wdrożenie do skali przemysłowej nagrodzonych technologii odbyło się we współpracy z zespołem naukowców z Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Janusza Rachonia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum