MSX/Rynek Zdrowia | 09-11-2017 14:51

Nagroda Prix Galien dla nusinersenu w kategorii najlepszy produkt biotechnologiczny

Firmy Biogen i Ionis otrzymały prestiżową nagrodę Prix Galien USA 2017 za najlepszy produkt biotechnologiczny. Za taki uznano lek nusinersen do stosowania w rdzeniowym zaniku mięśni. Prix Galien USA jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie innowacji naukowych poprawiających stan zdrowia człowieka.

Nagrodę wręczono podczas uroczystości, która odbyła się w Nowym Jorku 26 października 2017 roku - podała firma Biogen.

- Z pokorą przyjmujemy informację o nagrodzie, którą Fundacja Galien przyznała nam i Ionis dla leku nusinersen - pierwszego i jedynego leku stosowanego w leczeniu tej wyniszczającej choroby, jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - powiedział Michel Vounatsos, prezes Biogen.

Dodał: - Istotne wyniki kliniczne leku nusinersen to z pewnością największe źródło satysfakcji dla wszystkich osób zaangażowanych w ten program.

W dniu 23 grudnia 2016 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) w ramach przyspieszonej oceny dopuściła lek nusinersen (jako pierwszy lek dopuszczony w leczeniu SMA) , do stosowania w leczeniu pacjentów pediatrycznych i dorosłych z SMA.

SMA to rzadka choroba będąca jedną z wiodących genetycznych przyczyn umieralności niemowląt i cechująca się postępującym, upośledzającym słabnięciem mięśni. Choroba upośledza zdolność chodzenia, jedzenia i ostatecznie również oddychania. Do momentu wprowadzenie na rynek nusinersenu pacjenci z SMA pozbawieni byli leczenia.