Naczelna Izba Aptekarska chce powrotu normalności

Autor: Luiza Jakubiak/ Rynek Zdrowia • • 25 września 2008 16:17

Pierwsza apteka w Polsce powstała w XII wieku w Świdnicy. Od tego czasu minęło tyle wieków, a problemy farmaceutów nie zniknęły, wręcz jest ich więcej. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi wygłoszonych podczas V Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza.

– Nie sposób nie mówić o trudnościach, jakie nas dotykają – powiedział podczas otwarcia Grzegorz Kucharewicz prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. – Przepisy wprowadzone kilkanaście lat temu zdestabilizowały rynek. Działają na niekorzyść pacjenta, który jest zmuszony do uprawiania turystyki za lekiem. Staramy się przywrócić normalność, a tę mogą przywrócić tylko zdecydowane kroki.

Naprzeciw postulatom środowiska aptekarskiego wyszedł minister Marek Twardowski, przypominając o pracach resortu zdrowia nad ustawą Prawo Farmaceutyczne, wprowadzającą sztywne marże i ceny dla leków.

- W tej najważniejszej obecnie ustawie, nad którą pracujemy, zawrzemy punkty przywracające normalność. Powodujące, że stanie się to, co jest normalne w UE i na całym świecie, że apteki stanowią pewne źródło utrzymania i kontrynuację tradycji rodzinnej.

Minister Twardowski przypomniał również kalendarium prac nad przepisami, dotyczącymi również rynku aptecznego. Do końca października zostanie przygotowana tzw. ustawa refundacyjna, zmienione rozprządzenie o sprzedaży pozaaptecznej, jest procedowane rozporządzenie o reklamie leków. W październiku poznamy nową listę leków refundowanych.

- Lista będzie przełomem wobec tego, co obowiązuje obecnie. Nie zgodzimy się, by pacjenci dopłacali do leków najwięcej w Europie. To zmieni się przy kolejnej liście refundacyjnej.

Dodatkowo zapowiedział zapisanie w noweli ustawy PF przepis o tzw. opiece farmaceutycznej. – Chcemy, by farmaceuta był dla pacjenta źródłem informacji o leku i liczymy w tej sprawie na współpracę.

Pamiętajmy, apteka to najczęściej odwiedzana placówka medyczna w Polsce.
Tradycja zrzeszania się aptekarzy na polskich ziemiach sięga XVII wieku. Gorsze czasy nastały po 1945 roku. W 1991 roku reaktywowano działalność izb aptekarskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum