Na listę refundacyjną wracają paski do glukometrów firm Roche i Abbott

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2012 16:55

Produkty obu firm nie znalazły się na wykazie obowiązującym od 1 stycznia 2012 roku, ponieważ zdaniem resortu nie spełniały "wymagań technologicznych".

- Z radością informujemy, że otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia decyzję o objęciu refundacją testów paskowych do oznaczania glukozy we krwi Accu-Chek Active oraz Accu-Chek Go - stwierdza Rafał Walas, szef działu diabetologii w Roche Diagnostics Polska.

Decyzje o objęciu refundacją wchodzą w życie w dniu 1 marca 2012 roku. Firma postara się jak najszybciej przywrócić pełną dostępność produktu w aptekach.

Zawirowania wokół zmian na liście refundacyjnej pod koniec ubiegłego roku i zapowiedź zmiany w wysokości poziomu odpłatności za paski, które dotąd były wydawane pacjentom na ryczałt, spowodowały, że pacjenci ruszyli do aptek, robiąc zapasy produktów. Z kolei w styczniu 2012 roku brak popytu m.in. na paski wpłynął na słabe obroty aptek.

IMS Health zanotował duże spadki sprzedaży w aptekach, sięgające około 60 proc., w grupie materiałów medycznych, do której należą paski
diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. Ich sprzedaż po czterech tygodniach stycznia wyniosła blisko 20 mln zł, podczas gdy rok wcześniej sięgała niemal 50 mln zł.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum