NSA: dyżury mają zapewniać pacjentom dostęp do aptek

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2015 14:29

Potrzebne pacjentom leki w nocy i święta udostępniać mają nie tylko apteki w mieście, ale także punkty apteczne na wsi. Taki może być skutek wyroku, który zapadł we wtorek (14 kwietnia) w Naczelnym Sadzie Administracyjnym.

NSA: dyżury mają zapewniać pacjentom dostęp do aptek

Radni z Sieradza ustalili, że w 2014 r. na terenie powiatu w nocy i święta będą całodobowo dyżurowały dwie placówki farmaceutyczne. Na biurko wojewody łódzkiego trafiła skarga. Wszczął on, w trybie nadzoru, postępowanie w sprawie nieważności uchwały.

Jego efektem było uznanie, że uchwała nie ma racji bytu, ponieważ wyznaczenie tylko dwóch aptek do dyżurowania na terenie powiatu nie zapewnia miejscowej ludności dostępności do leków w nocy i święta. Zgodnie z art. 94 prawa farmaceutycznego rada powiatu powinna tak ustalać pracę aptek, by mieszkańcy mogli kupić leki bez trudności w ciągu całej doby.

Radni z Sieradza zaskarżyli to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ale ten przyznał rację wojewodzie.

Przedstawiciele powiatu wnieśli więc skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę. Uznał, że rozkład pracy aptek, jaki ustaliła w uchwale rada powiatu sieradzkiego, rzeczywiście nie spełnia kryterium dostępności aptek dla mieszkańców.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum