NRA o minimalnych normach zatrudnienia w aptekach szpitalnych

Autor: NIA/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2013 10:19

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej rozmawiali z zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych, Marcinem Pakulskim i jego współpracownikami, na temat problemów aptek szpitalnych.

NRA o minimalnych normach zatrudnienia w aptekach szpitalnych
Dariusz Smoliński, członek prezydium NRA, podkreślił, że należy wzmocnić pozycję farmaceuty szpitalnego i aptek szpitalnych: - Dbając o jakość w ochronie zdrowia, trzeba znaleźć pieniądze na rozwój aptek szpitalnych, bowiem są one gwarancją prawidłowej farmakoterapii oraz właściwej gospodarki lekiem.

Przedstawiciele samorządu aptekarskiego stwierdzili, że w ostatnich latach nasilił się proces przekształcania aptek szpitalnych w działy farmacji szpitalnej, które mają ograniczony zakres czynności; na przykład nie mogą sporządzić żadnego leku recepturowego.

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej wskazali na konieczność wprowadzenia nowych kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Preferowane powinny być podmioty lecznicze mające apteki szpitalne, które gwarantują wysoką jakość personalizowanej chemioterapii oraz indywidualnej terapii żywieniowej.

- W europejskiej farmacji szpitalnej coraz większą wagę przykłada się do współdziałania farmaceuty szpitalnego z innymi specjalistami ochrony zdrowia, którego celem jest poprawa opieki nad hospitalizowanym pacjentem. Z tego względu zasadne byłoby wprowadzenie w polskich szpitalach minimalnych norm zatrudnienia dla magistrów farmacji - podkreślili przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum