NRA: nie reklamujcie aptek w kościołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2010 18:26

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz apeluje o powstrzymanie się od prowadzenia kampanii reklamowych sieci aptek w kościołach.

Prezes NIA Grzegorz Kucharewicz:

Chodzi o informacje dotyczące promocji, z których mogą skorzystać starsze osoby. Proboszczowie, którzy zgodzili się na ich rozpowszechnianie, zaznaczają, że chodziło im o to, by seniorzy mogli skorzystać z obniżki cen leków.

Kucharewicz poinformował, że do Naczelnej Izby Aptekarskiej w Warszawie docierają informacje o kampanii reklamowej sieci aptek Dbam o Zdrowie, Grupy PGF i spółki ePRUF, która prowadzona jest również w niektórych kościołach na terenie kraju.

„Niedawno media doniosły o akcji reklamowej w świątyniach diecezji bydgoskiej, gdzie pojawiły się ulotki i plakaty zachęcające do skorzystania z programu Senior. Jest on adresowany do osób powyżej 75. roku życia i umożliwia zakup leków sprzedawanych na receptę z dwudziestopięcioprocentowym dofinansowaniem" – pisze do biskupów Kucharewicz.

Dodaje, że zgodę na reklamowanie programu wydała kuria diecezjalna w Bydgoszczy, a księża informowali o nim podczas mszy św, ministranci rozdawali ulotki.

„Zarówno te, jak i inne programy lojalnościowe, skierowane do różnych grup społecznych, możliwe są dzięki silnej, uprzywilejowanej pozycji ekonomicznej dużych sieci aptek. Programy te wykorzystywane są w wojnie cenowej o dominację na polskim rynku farmaceutycznym. Wybranym sieciom aptek koncerny farmaceutyczne udzielają wysokich rabatów, dochodzących nawet do 70 proc., które nie są dostępne dla aptek indywidualnych" – czytamy w liście prezesa NRA.

Rzecznik bydgoskiej kurii ks. Sylwester Warzyński podkreślił, że rozesłanie informacji do parafii było jedynie przejawem troski o starsze osoby, które miały szansę dzięki temu zaoszczędzić na lekach.Według Kucharewicza, dużym sieciom aptek chodzi o walkę z małymi i średnimi, która niejednokrotnie prowadzi do ich upadku.

„Już wkrótce z przyczyn ekonomicznych mogą zostać zamknięte apteki w małych miejscowościach, gdzie jednak apteki sieciowe z tych samych powodów nigdy nie powstaną. W konsekwencji pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do leków i do opieki farmaceutycznej. Tymczasem na rynku musi być miejsce dla wszystkich, a więc także dla silnej ekonomicznie apteki rodzinnej, dla aptek dużych i małych" - podkreślił prezes NRA.

Krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. Józef Jachimczak powiedział PAP, że ludzie starsi powinni mieć możliwość zakupu tańszych leków.

– Nie znam treści listu, nie mogę się do niego szczegółowo odnieść. Na pewno opieka nad ludźmi starszymi jest konieczna. Jeśli chodzi o formę, to trudno mi to skomentować, to kwestia przyjętych środków – powiedział ks. Jachimczak.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum