NRA krytykuje wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla aptek. "Niezasadne i niemożliwe"

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia08 grudnia 2021 08:00

Nowe wymogi lokalowe dla aptek, które chcą szczepić przeciw grypie i COVID-19 są niezasadne i niemożliwe do wdrożenia w większości funkcjonujących aptek - ocenia NRA.

NRA krytykuje wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla aptek. "Niezasadne i niemożliwe"
Wymogi, jakie mają spełniać apteki, by szczepić, są niemożliwe do spełnienia - ocenia NRA (fot. PTWP)
  • Resort zdrowia opublikował projekty rozporządzeń, a w nich wymogi, jakie powinien spełniać lokal apteki, by prowadzić szczepienia przeciwko COVID-19 i grypie
  • Naczelna Rada Aptekarska stanowczo protestuje wobec tych wymagań
  • W jej ocenie, nowe wymogi są niemożliwe do spełnienia przez większość aptek i są próbą uniemożliwienia aptekom ogólnodostępnym realizacji szczepień

Izba przyjęć, szatnia i sejf w aptece. Bez tego nie ma szczepień. Nowe rozporządzenie MZ

Szczepionki na grypę za 6 mln zł do kosza? Resort zdrowia zaskoczył swoją akcją

NRA krytykuje wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla aptek

Resort zdrowia przedstawił projekty rozporządzeń dotyczącymi wymogów lokalowych, jakie musi spełnić apteka, w której realizowane są szczepienia:

  • zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki
  • zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki

Resort ocenił, że aby apteka mogła wykonywać szczepienia ochronne przeciw COVID-19 lub grypie, musi posiadać izbę przyjęć pacjentów dostępną z zewnątrz apteki, szatnię stanowiącą przedsionek izby przyjęć pacjentów oraz archiwum wyposażone w zamykaną na klucz szafę służącą do przechowywania dokumentacji medycznej.

"Każdy punkt szczepień obowiązują pewne standardy. Apteki też muszą obowiązywać. Chodzi o miejsce gdzie będzie można zdjąć ubranie. Trudno szczepić się w płaszczu czy kurtce. Trudno też byłoby ubrania zostawić w okienku" - uzasadniało na Twitterze ministerstwo zdrowia po fali krytyki ze strony farmaceutów.

NRA: restrykcyjne wymogi wstrzymają szczepienia w aptekach

Na wymogi określone przez MZ zareagowała też Naczelna Rada Aptekarska.

"Naczelna Rada Aptekarska stanowczo protestuje wobec kolejnej próbie uniemożliwienia aptekom ogólnodostępnym realizacji zadań, które zostały na nie nałożone przez ustawę z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne" - czytamy w piśmie skierowanym do wiceministra zdrowia, Macieja Miłkowskiego.

W ocenie NRA "wprowadzenie tak restrykcyjnych wymogów wstrzyma w aptekach ważny i efektywny proces szczepień przeciwko COVID-19".

Z danych Izby, obecnie działa 1166 aptecznych punktów szczepień, które od 1 lipca do 25 listopada zaszczepiły ponad 350 tys. osób.

NRA przypomina, że w momencie wprowadzenia możliwości wykonywania szczepień przeciw COVID-19, od 9 czerwca br. apteki ogólnodostępne, które spełniły wymagania określone w ustawie Prawo farmaceutycznym, nabyły prawo do przeprowadzania szczepień ochronnych zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Pozbawia się apteki praw słusznie nabytych

"Przesłane projekty zmierzają do pozbawienia podmiotów prowadzących apteki praw słusznie nabytych. Równocześnie, projektodawca nie wskazuje żadnego merytorycznego uzasadnienia proponowanych rozwiązań" - dodaje Izba.

Ocenia, że wiele podmiotów prowadzących apteki, aby wypełnić ustalone wymagania, dokonało dużych nakładów inwestycyjnych. "Nie jest możliwe - zadaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej - pozbawienie tych podmiotów prawa do prowadzenia szczepień ochronnych przeciwko COVID-19".

NRA podkreśla, że proponowane zmiany przepisów naruszają konstytucyjne zasady zaufania obywateli wobec organów państwa i zachowania praw słusznie nabytych. Nie zgadza się na propozycje zawarte w projektach i wnosi o pozostawienie wymogów dla aptek w obecnym kształcie:

"Wymienione rozporządzenie powinno zostać zmienione wyłącznie w zakresie wskazującym, że określone obecnie wymagania dotyczą wszystkich szczepień ochronnych" - uzasadnia.

NRA: w każdej aptece jest lodówka. Po co dodatkowa?

Izba sprzeciwia się zarówno wymogowi tworzenia osobnego wejścia do apteki, jak i tworzenia izby przyjęć.

"Proponowane zmiany są niezasadne i niemożliwe do wdrożenia w większości funkcjonujących aptek", a tym samym "zmierzają do faktycznego pozbawienia możliwości przeprowadzania szczepień ochronnych".

Zwraca też uwagę na nieuzasadniony wymóg instalowania umywalki z baterią z ciepłą i zimną wodą oraz dodatkowej lodówki do przechowywania szczepionek i adrenaliny.

"Wszystkie apteki są obecnie wyposażone w lodówki, w których temperatura jest codziennie sprawdzana i weryfikowana" - przypomina NRA.

Izba ocenia, że nawet zmiana terminu wejścia w życie przepisów nie zmienia jej stanowiska w tym zakresie, bowiem "spełnienie nowych wymagań jest praktycznie niemożliwe".

Od 23 listopada darmowe szczepienia na grypę dla dorosłych. Eksperci: spóźniona decyzja

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum