NIL odnosi się do "handlu" e-receptami

Autor: NIL,KG/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2020 19:30

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi podejrzenia "handlu" e-receptami Naczelna Izba Lekarska przypomina, że wszystkie przewinienia z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów należy zgłaszać do odpowiedniego miejscowo Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Fot. Shutterstock

Izba przypomina, że w stanowisku nr 100/19/P-VIII Prezydium NRL z dnia 25 października 2019 r. zwrócono uwagę, że w Polsce niezbędne jest szczegółowe określenie standardów i wytycznych w zakresie udzielania świadczeń telemedycznych, co zagwarantuje bezpieczeństwo i ochronę pacjentów, lekarzy i lekarzy dentystów.

Konieczne jest także, by konsultacja telemedyczna zapewniała odpowiednią jakość, prowadzona była zgodnie obowiązującymi zasadami etyki lekarskiej, w szczególności z zachowaniem tajemnicy lekarskiej oraz zgodności z sumieniem lekarza, z dokładnym poinformowaniem pacjenta o ewentualnych ograniczeniach konkretnej metody telemedycznej oraz o możliwości wyboru przez pacjenta bezpośredniego kontaktu z lekarzem, na każdym etapie udzielania takiego świadczenia telemedycznego.

O tym, że w internecie kwitnie handel e-receptami na tabletki "dzień po" i środki antykoncepcyjne poinformowało w piątek (7 lutego) radio TOK FM. Recept nie wystawiają jednak lekarze ginekolodzy, tylko rezydenci lub okuliści. Jeden z nich mógł na tym zarobić blisko 100 tys. zł.

"Konsultacje lekarskie online z możliwością wystawienia e-recepty" - taka informacja widoczna jest na jednym z portali wirtualnej przychodni.

W zakładce "konsultacje" znajduje się zaledwie kilka pozycji: antykoncepcja awaryjna, antykoncepcja hormonalna i przedłużenie recepty na przewlekłe terapie. Poprzez czat odzywa się do zainteresowanego konsultant i tłumaczy, jakie to proste - wystarczy zapłacić, wypełnić ankietę online i czekać na e-receptę.

Na jedną z takich stron natknął się Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, który prześledził cały proces "zakupu" recepty.

Czytaj więcej: TOK FM: lekarze wykorzystują e-receptę do zarabiania pieniędzy
 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum