NIL: komentarz wiceministra zdrowia do zmian na liście leków refundowanych

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2013 11:33

Naczelna Izba Lekarska zamieściła na swojej stronie internetowej, na prośbę wiceministra Igora Radziewicza-Winnickiego informację dotyczącą zmian na liście leków refundowanych.

NIL: komentarz wiceministra zdrowia do zmian na liście leków refundowanych

Jak podaje wiceminister zdrowia od 1 lipca 2013r. na liście aptecznej objęte refundacją zostaną preparaty zawierające rywaroksaban we wskazaniu: leczenie zakrzepicy żył głębokich oraz profilaktyka nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej po ostrej zakrzepicy żył głębokich u osób powyżej 18. roku.

Dodano również wskazania pozarejestracyjne dla 3 produktów leczniczych stosowanych w: pulmonologii i ginekologii. Zmiany wprowadzono też w odniesieniu do programów lekowych oraz chemioterapii.

W związku z wprowadzeniem do refundacji nowych preparatów w kilku grupach limitowych zmieniły się wysokości dopłat pacjentów. Zawsze jednak obecne są na liście produkty w cenie limitu lub tańsze, choć w niektórych przypadkach najtańszy preparat może nie być odpowiednikiem leku przepisanego na recepcie w rozumieniu przepisów prawa.

W związku ze zmianami wiceminister Radziewicz-Winnicki zwrócił się z prośbą do lekarzy, o zapoznanie się z nowymi wysokościami dopłat tak, by nie narażać pacjentów na niepotrzebnie wysokie wydatki. Przypomniał też, że w przypadku wątpliwości w zakresie aktualnych wysokości dopłat pacjentów zawsze można wpisać na recepcie nazwę międzynarodową leku, co gwarantuje wydanie pacjentowi najbardziej korzystnego cenowo preparatu. 

Więcej: www.nil.org.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum