NIA: ustalenia OZZL w sprawie recept nie wpłyną na nasz protest

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 22:21

Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, wskazuje, że rekomendacje Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dotyczące m.in. tego, by pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" umieszczane były od 17 stycznia nie na receptach, ale w dokumentacji medycznej pacjenta - nie wpłyną na protest aptekarzy.

Przypomnijmy, że Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zarekomendował w poniedziałek (16 stycznia) lekarzom, aby pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" były umieszczane od wtorku (17 stycznia) nie na receptach, ale w dokumentacji medycznej pacjenta.

Ponadto OZZL rekomenduje lekarzom wypisującym recepty na leki refundowane, aby od wtorku (17 stycznia) na receptach wpisywali numer oddziału NFZ, po tym jak pacjent przedstawi dokument potwierdzający ubezpieczenie. Lekarze mają także wpisywać na receptę międzynarodową nazwę leku, aby ułatwić pacjentowi nabycie leku refundowanego w możliwie najszerszym zakresie i najtańszego z możliwych.

Według rekomendacji OZZL, lekarze nie będą też określać stopnia odpłatności w przypadku leków o jednym stopniu refundacji. Natomiast "w miarę możliwości" będą określać stopień odpłatności, jeżeli lek ma więcej niż jeden stopień refundacji.

Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, wskazuje, że rekomendacje OZZL dotyczące m.in. tegoż pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" były umieszczane od wtorku (17 stycznia) nie na receptach, ale w dokumentacji medycznej pacjenta – nie wpłyną na protest aptekarzy.

- Nasze żądania dotyczą możliwości uzyskania przez pacjenta leku tańszego niż przepisany na recepcie oraz zaprzestania karania aptekarzy za błędy na receptach przez nich niezawinione, a także rzeczywistej abolicji dla aptek w związku z wydawaniem leków na wadliwe recepty wystawione podczas protestu lekarzy, po 1 stycznia 2012 r. Stawianie pieczątek "Refundacja do decyzji NFZ" było jedną z form protestu lekarzy, ale zaprzestanie stawiania ich na receptach, nie było celem naszego protestu. Ten zostanie utrzymany - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Eugeniusz Jarosik.

Naczelna Rada Aptekarska 14 stycznia podjęła decyzję o rozpoczęciu protestu, wzywając wszystkich aptekarzy do: ograniczenia począwszy od dnia 16 stycznia 2012 r. pracy w godzinach 13.00 -14.00 jedynie do realizacji recept w nagłych przypadkach oraz rygorystycznego wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa oraz umowę z NFZ, badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum