NIA podała wytyczne, jak zabezpieczać personel aptek w związku z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2020 16:48

Naczelna Izba Aptekarska zarekomendowała w środę (11 marca) wdrożenie działań, mających zabezpieczyć personel aptek m.in. o dezynfekcję blatów i szyb oraz wietrzenie pomieszczeń. W szczególnych przypadkach rozważana ma być m.in. obsługa w okienkach do sprzedaży nocnej.

NIA rekomenduje m.in. wyznaczenie strefy buforowej dla pacjentów oczekujących na obsługę oraz zachowanie bezpiecznej odległości powyżej jednego metra. Fot. Shutterstock

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19, NIA rekomenduje m.in. wyznaczenie strefy buforowej dla pacjentów oczekujących na obsługę oraz zachowanie bezpiecznej odległości powyżej jednego metra m.in. poprzez wyznaczenie przed każdym ze stanowisk linii gwarantującej dystans pomiędzy pacjentem, a farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym.

Naczelna Izba Aptekarska zaleca, jak najczęstszą dezynfekcję powierzchni eksponowanych: blatów, klamek, bilownic (kasetek na bilon-PAP), szyb, telefonów, klawiatur, terminali płatniczych oraz pozostałych powierzchni i przedmiotów narażonych na kontakt z wirusem.

Rekomendowane jest jak najczęstsze mycie rąk lub stosowanie preparatów dezynfekcyjnych oraz wietrzenie izb ekspedycyjnych (gdzie odbywa się obsługa i sprzedaż) co najmniej raz na godzinę.

W wytycznych zalecono przypomnienie personelowi aptek o zakazie przechowywania i spożywania żywności i płynów w izbie ekspedycyjnej oraz unikanie przechowywania telefonów komórkowych.

Zalecana jest każdorazowa zmiana odzieży wierzchniej po zakończeniu pracy oraz codzienne pranie fartuchów ochronnych. Zarekomendowano także usunięcie z izb ekspedycyjnych wszystkich zbędnych przedmiotów m.in. zabawek dla dzieci, dyspenserów z wodą, ulotek czy koszy wyprzedażowych.

NIA podnosi, że w szczególnych sytuacjach przedsiębiorcy prowadzący apteki powinni rozważyć wdrożenie dodatkowych działań zabezpieczających, takich jak: montaż szyb przy stanowiskach obsługi pacjenta, udostępnienie dozowników z płynem dezynfekującym oraz prowadzenie obsługi przez okienka do sprzedaży nocnej.

W Polsce potwierdzono dotychczas 27 przypadków koronawirusa.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum