NIA: aptekarze tracą na negocjacjach MZ w sprawie leków

Autor: NIA/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2014 14:50

Aptekarze są systematycznie obciążani skutkami finansowymi zmian w wykazach leków refundowanych, wprowadzanych obwieszczeniami ministra zdrowia, które są efektem negocjacji między podmiotem odpowiedzialnym a ministrem zdrowia - twierdzi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz.

W piśmie zamieszonym we wtorek (28 stycznia) na stronie NIA czytamy, że ”obecnie obowiązujący system przerzuca na aptekarzy cały ciężar wprowadzanych z dnia na dzień zmian i generuje dotkliwe straty po stronie osób prowadzących apteki. Straty powodowane są koniecznością sprzedawania leków po cenie dużo niższej niż cena, jaka powinna być ustalona z uwagi na cenę ich zakupu w hurtowni farmaceutycznej”.

Jak wynika z danych przekazanych Naczelnej Izbie Aptekarskiej przez apteki, przeciętna strata na przełomie roku 2013/2014 na jedną aptekę np. w województwie wielkopolskim wyniosła 3191,50 złotych (dane z 295 aptek), a w województwie łódzkim strata dochodzi nawet do 3630,94 złotych. Dane wskazują, że maksymalna wysokość straty poniesionej przez aptekę dochodzi nawet do 13 tys. złotych.

W piśmie do ministra zdrowia Grzegorz Kucharewicz zaapelował o niezwłocznie podjęcie działań zmierzających ”do wprowadzenia stosownych zmian legislacyjnych, usuwających obecną patologiczną sytuację w zakresie obrotu refundowanymi produktami leczniczymi na poziomie detalu”.

Więcej: www.nia.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum