NFZ zwróci aptekom koszt szczepionek przeciwko grypie

Autor: LJ • Źródło: Dziennik Ustaw18 grudnia 2021 12:52

Decyzją Adama Niedzielskiego, NFZ zwróci aptekom koszt szczepionek przeciwko grypie, nawet jeśli były kupione w hurtowniach farmaceutycznych. Do tego pokryje koszt podania. Szczepionki nie będą utylizowane - poinformował Marek Tomków.

NFZ zwróci aptekom koszt szczepionek przeciwko grypie, nawet jeśli były kupione w hurtowniach farmaceutycznych - informuje Marek Tomków, wiceprezes NRA (fot. LJ)
  • NFZ zwróci aptekom koszt szczepionek przeciwko grypie, nawet jeśli były kupione w hurtowniach farmaceutycznych
  • W ten sposób resort zdrowia reaguje na sytuację, w której farmaceuci musieliby zutylizować kupione wcześniej szczepionki
  • Od 23 listopada pacjenci zyskali dostęp do bezpłatnych szczepień z Agencji Rezerw Strategicznych, co powodowało brak zainteresowania pacjentów zakupem szczepionek posiadanych przez apteki

Sprawdź: NFZ ogłosił, ile zapłaci farmaceutom za szczepienia na grypę

Te leki nie będą refundowane od 1 stycznia 2022 LISTA

"Decyzją Adama Niedzielskiego, NFZ zwróci aptekom koszt szczepionek przeciwko grypie, nawet jeśli były kupione w hurtowniach farmaceutycznych. Do tego pokryje koszt podania. Szczepionki nie będą utylizowane. Dotyczy aptek, które maja zawartą umowę na szczepienia. Dziękujemy" - napisał na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Apteki będą mogły szczepić kupionymi już szczepionkami na grypę

W ub. tygodniu weszło w życie zarządzenie NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

NFZ wprowadził nowy produkt rozliczeniowy: 99.03.0807 Szczepienie ochronne przeciwko grypie z wykorzystaniem szczepionki zakupionej samodzielnie przez podmiot.

Szczepienie ochronne przeciwko grypie z wykorzystaniem szczepionki zakupionej samodzielnie przez podmiot wyceniono na 60,30 zł.W tej kwocie zawiera się:

  • koszt wykonania świadczenia - 17,21 zł
  • cena szczepionki - 43,09 zł, ustalona w oparciu o urzędową cenę hurtową brutto produktu VaxigripTetra.

Czytaj: Szczepionki na grypę za 6 mln zł do kosza? Resort zdrowia zaskoczył swoją akcją

Minister zdrowia zaskoczył farmaceutów swoją decyzją

Umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień w aptekach i obecne rozwiązanie w postaci wykorzystania do szczepień przeciw grypie zakupionych przez apteki preparatów, jest wyjściem z sytuacji, którą spowodowała decyzja resortu zdrowia o wprowadzeniu populacyjnych bezpłatnych dla pacjentów szczepień przeciwko grypie.

Od 23 listopada pacjenci zyskali dostęp do bezpłatnych szczepień z Agencji Rezerw Strategicznych, co powodowało brak zainteresowania pacjentów zakupem szczepionek posiadanych przez apteki.

W ocenie Naczelnej Rady Aptekarskiej, przez takie działanie, nawet 130 tys. szczepionek przeciwko grypie dostępnych w aptekach o wartości sześciu mln zł mogło zostać zutylizowanych. 

"W związku z uruchomieniem przez Ministerstwo Zdrowia akcji bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla wszystkich pełnoletnich, Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, że akcja nie była wcześniej sygnalizowana przez ministerstwo zdrowia" - napisała w piśmie do ministra zdrowia szefowa NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Apteki nie mając wiedzy na temat planowanej przez resort zdrowia akcji, dokonały zakupu szczepionek przeciwko grypie, zapewniając ich dostępność adekwatną do potrzeb pacjentów.

Sytuacja, w której apteki posiadają obecnie ok. 130 tys. szczepionek przeciwko grypie, a pacjenci mają dostęp do bezpłatnych szczepień z Agencji Rezerw Strategicznych powoduje brak zainteresowania pacjentów zakupem szczepionek posiadanych przez apteki - czytamy w piśmie NRA.

Czytaj: 50 tys. dolarów dla organizacji pacjentów onkologicznych. Grant od firmy MSD

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum