×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ: zdążymy z konkursami na programy lekowe

Autor: gazeta.pl, LJ/rynekzdrowia.pl08 maja 2012 09:47

Od 1 lipca programy terapeutyczne zostaną zastąpione programami lekowymi. Lekarze obawiają się, że aktualnie leczeni pacjenci pozostaną bez leków finansowanych ze środków publicznych. Ministerstwo Zdrowia zapewnia o nieprzerwanym i niezakłóconym dostępie do świadczeń.

NFZ: zdążymy z konkursami na programy lekowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W kwietniu br. Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekty zarządzeń dotyczących leczenia w ramach programów lekowych, chemioterapii i terapeutycznych programów zdrowotnych. Od 1 maja weszło w życie nowe obwieszczenie refundacyjne, które otworzyło możliwość przeprowadzenia kontraktowania świadczeń przez NFZ.

- Zdążymy rozstrzygnąć nowe konkursy przed końcem czerwca. Programy realizują nieliczne szpitale, które są dobrze przygotowane do konkursów - uspokaja Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego NFZ, na łamach Gazety Wyborczej.

Przekształcenie dotychczasowych programów terapeutycznych na lekowe jest konsekwencją przepisów ustawy o refundacji leków. Zmiany zakładają prowadzenie negocjacji cenowych dla poszczególnych leków w oddzielnych programach lekowych, ustawionych "per lek" (jedno schorzenie, wiele cząsteczek), po czym leki stosowane w tym samym wskazaniu będą łączone w grupę terapeutyczną objętą wspólnym limitem ceny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum