NFZ szybciej rozliczy płatności za leki refundowanie. NRA dziękuje

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, NRA15 czerwca 2022 14:20

Narodowy Fundusz Zdrowia wycofał się z 14-dniowego terminu rozliczania płatności za leki refundowane aptekom. - Tylko dzięki merytorycznej dyskusji możliwe było wypracowanie rozwiązań satysfakcjonujących obie strony - zaznacza w liście do prezesa NFZ Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej.

NFZ szybciej rozliczy płatności za leki refundowanie. NRA dziękuje
NFZ wycofał się z 14-dniowego terminu płatności za refundacje aptekom Fot. AdobeStock
  • Od 16 czerwca, przypomnijmy, NFZ miał powrócić do 14-dniowego okresu rozliczeniowego, ale w wyniku przeprowadzonych rozmów z Naczelną Radą Aptekarską Fundusz zmienił decyzję
  • Do aptek trafił już nowy komunikat w sprawie zmiany sposobu rozliczania płatności za refundacje. NFZ poinformował w nim, że  "finansowanie (...) będzie następowało po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych"
  • Za podjęcie rozmów dziękuje prezesowi NFZ szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
  • - Tylko dzięki merytorycznej dyskusji możliwe było wypracowanie rozwiązań satysfakcjonujących obie strony - podkreśla w liście do Filipa Nowaka

NFZ zmienił decyzję. Płatności za refundacje będą rozliczane szybciej 

16 czerwca miał wrócić 14-dniowy termin rozliczania płatności za leki refundowane. Taką decyzję wydał Narodowy Fundusz Zdrowia. W czasie pandemii płatnik regulował aptekom należności do 48 godzin.

O wycofanie się z decyzji apelowali na portalach społecznościowych farmaceuci z całej Polski. Apel wystosowała także prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej,  Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Obecnie, jak tłumaczyła, kiedy zestawienia są elektroniczne i obowiązują e-recepty, nie ma uzasadnienia powrót do dawnych, długich terminów.

Prezes NFZ najwyraźniej argumentację przyjął, bo na dwa dni przed wydłużeniem okresu rozliczeniowego Fundusz wycofał się z 14-dniowego terminu płatności refundacji.

W nowym komunikacie poinformował apteki, że "finansowanie (...) będzie następowało po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych wraz z ich załącznikami." 

- Dla nas to bardzo dobra wiadomość. Jest to jednoznaczna deklaracja, że pieniądze będą wypłacane wcześniej niż po upływie 14 dni - mówi Marek Tomków, wiceprezes NRA.

NRA dziękuje prezesowi NFZ za podjęcie dialogu i merytoryczną dyskusję 

Szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej wystosowała oficjalne podziękowanie do prezesa NFZ za podjęcie dialogu w zakresie finansowania płatności za zestawienia zbiorcze stanowiące podstawę refundacji. 

- Tylko dzięki merytorycznej dyskusji możliwe było wypracowanie rozwiązań satysfakcjonujących obie strony - podkreśliła w opublikowanym liście do prezesa NFZ, Filipa Nowaka. 

W dalszej jego części, Piotrowska-Rutkowska zaznacza, że docenia zaangażowanie prezesa w pomoc oraz okazane zainteresowanie. 

- Żywię nadzieję, że wypracowane mechanizmy pozwolą w przyszłości na szybkie rozwiązywanie wątpliwości z jakimi borykają się farmaceuci oraz konstruktywną współpracę - dodała na koniec prezes NRA. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum