NFZ: nie będzie problemu z darmowymi lekami dla pacjentów 75 plus

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 16:00

Nie będzie problemu z dostępem do darmowych leków dla osób powyżej 75 lat. Pieniądze na ten cel - około 800 mln zł - są zabezpieczone w funduszu zapasowym NFZ - zapewniła rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

NFZ w ten sposób odpowiedział na wyrażone we wtorek (14 stycznia) obawy przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery (KO). Poinformowała ona, że biorąc pod uwagę złą sytuację w ochronie zdrowia, przesunięcie projektem ustawy okołobudżetowej pieniędzy z budżetu państwa do NFZ może oznaczać w rzeczywistości, że nie będzie wystarczających funduszy, aby refundować leki dla tej grupy społecznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja jednak pacjentów, twierdząc, że nie ma żadnych podstaw do niepokoju. Pieniądze w wysokości około 800 mln zł pochodzić mają z funduszu zapasowego NFZ.

- Chcemy uspokoić pacjentów, zwłaszcza tych, którzy korzystają z programu "Leki 75 plus". Nie ma żadnego powodu do niepokoju. Środki są zabezpieczone w funduszu zapasowym - fundusz został zasilony środkami w ustawie okołobudżetowej na 2,7 mld zł, z czego ok. 800 mln zł przeznaczone jest na leki 75 plus. To o ponad 100 milionów zł więcej niż w roku ubiegłym - powiedziała PAP Wądrzyk.

Jednocześnie przypomniała, że z programu "Leki 75 plus" skorzystały dotąd blisko 3 miliony pacjentów. 

Klaudia Torchała

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum