NFZ chce lucentisu w dawkach do jednorazowych podań

Autor: Super Nowości/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2009 10:03

Podkarpacki oddział NFZ chce, by producent lucentisu, preparatu stosowanego w leczeniu AMD, pakował lek umożliwiający jednorazowe podanie.

Obecnie lek jest pakowany w ampułki, których dawka wystarcza dla czterech pacjentów.

– Tymczasem producent zapisał w charakterystyce leku, że po zużyciu lucentisu, reszty nie wolno przechowywać, ale należy ją wylać – podkreśla Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektor POW NFZ w Rzeszowie. – Jako płatnik nie możemy na to pozwolić, bo wylaną częścią moglibyśmy uratować wzrok jeszcze trzem osobom. Refundując leczenie avastinem, chcemy zmusić firmę do innego konfekcjonowania lucentisu, np. w strzykaweczki wystarczające na jednorazowe podanie do gałki ocznej.

Tym bardziej, że terapia leczenia lucentisem jest około trzy razy droższa niż stosowanie avastinu. Mimo, że jest to produkt zarejestrowany w leczeniu raka jelita grubego, przed pojawieniem się lucentisu na rynku, był z powodzeniem stosowany w leczeniu AMD. Dane z piśmiennictwa dowodzą, że odsetek powodzeń po zastosowaniu avastinu i lucentisu jest analogiczny.

– Avastin działa podobnie jak lucentis, blokując rozrost naczyń krwionośnych. Opierając się na badaniach krajowego konsultanta ds. okulistyki i innych specjalistów, dopuściliśmy go do stosowania, poza wskazaniami rejestracyjnymi – wyjaśnia Robert Bugaj, z-ca dyrektora ds. medycznych w POW NFZ w Rzeszowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum