NFZ będzie płacił za nocne, weekendowe i świąteczne dyżury aptek. "Czekaliśmy na to 20 lat"

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia09 sierpnia 2022 12:40

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że nocne, świąteczne i weekendowe dyżury aptek będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Te przepisy są w ocenie wiceministra istotnym elementem uzgodnionym z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

NFZ będzie płacił za nocne, weekendowe i świąteczne dyżury aptek. "Czekaliśmy na to 20 lat"
Nocne, świąteczne i weekendowe dyżury aptek będą finansowane ze środków NFZ. Fot. PTWP
  • Jak poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas konferencji 9 sierpnia, dyżury nocne aptek będą finansowane przez NFZ
  • Finansowanie obejmie również dyżury świąteczne oraz weekendowe
  • Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska ocenia, że nowe przepisy to dobra zmiana, na którą farmaceuci czekali już 20 lat

Uregulowanie kwestii dyżurów nocnych i świątecznych

W ocenie Miłkowskiego istotnym elementem uzgodnionym z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego są przepisy związane z dyżurami aptek. Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że nocne dyżury, jak również świąteczne, sobotnio-niedzielne, będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia dla podmiotów, które działają w powiatach o liczebności do 40 tysięcy mieszkańców.

- Te zapisy zostały na wniosek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zmienione i została wydana pozytywna opinia w tym zakresie. Wszystkie formalne przepisy, które nas blokowały, są już odblokowane. Przepisy będą przekazywane na dalszy etap postępowania - dodał.

"Deklaracja ministra to dobra zmiana"

W ocenie prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej "deklaracja ministra zdrowia w obszarze dyżurów to dobra zmiana". - Czekamy na zmianę przepisów w tym zakresie już od 20 lat - podkreśliła.

- Mam nadzieję, że w najbliższym czasie problem dyżurów aptek zostanie rozwiązany, oczywiście dla dobra pacjenta - że już nie będzie niesnasek pomiędzy samorządami i aptekami, ale też i dla dobra apteki, która chciałaby zabezpieczyć swoich pacjentów z danego terenu w leki w jak najszybszym i najszerszym zakresie - podsumowała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum