NEJM: te czynniki zwiększają ryzyko zgonu z powodu VITT po szczepieniu
Śmiertelność związana z indukowaną szczepieniem zakrzepową małopłytkowością immunologiczną (VITT) jest najwyższa wśród pacjentów z małą liczbą płytek krwi i krwotokiem śródczaszkowym - wynika z badania opublikowanego w NEJM.

- Badanie: całkowita śmiertelność w grupie 220 pacjentów z VITT wyniosła 22%
- Śmiertelność wzrastała do 73% wśród pacjentów z małą liczbą płytek krwi i krwotokiem śródczaszkowym
- Szczepienia nadal są skutecznym środkiem do walki z pandemią
W New England Journal of Medicine opublikowano wyniki badania dotyczącego przypadków indukowanej szczepieniem zakrzepowej małopłytkowości immunologicznej (VITT) (Clinical Features of Vaccine-Induced Immune Thrombocytopenia and Thrombosis, NEJM, August 11, 2021).
Indukowana szczepionką małopłytkowość immunologiczna (VITT) to nowy zespół związany z podaniem adenowirusowej szczepionki wektorowej przeciw covid-19.
Mała liczba płytek krwi to większe ryzyko zgonu
Publikacja oparta jest na wynikach prospektywnego badania kohortowego z udziałem pacjentów, którzy zgłosili się do szpitali w Wielkiej Brytanii z podejrzeniem VITT, w okresie od 22 marca do 6 czerwca 2021 roku. Dane zebrano za pomocą anonimowego formularza elektronicznego.
Wśród 294 pacjentów, którzy zostali poddani ocenie, potwierdzono 170 przypadków VITT i 50 prawdopodobnych. Wszyscy pacjenci otrzymali pierwszą dawkę szczepionki. Skutki uboczne pojawiły się od 5 do 48 dnia po szczepieniu. Przedział wiekowy badanych wynosił 18 - 79 lat (mediana 48 lat). Około 85% było w wieku poniżej 60 lat.
Całkowita śmiertelność w tej grupie 220 pacjentów wyniosła 22%. Jak stwierdzili badacze, obserwowana śmiertelność wzrastała do 73% wśród pacjentów z liczbą płytek krwi poniżej 30 000 na milimetr sześcienny i krwotokiem śródczaszkowym.
Ocenić stosunek korzyści do ryzyka
Naukowcy przypominają, że ryzyko tych rzadkich, nietypowych zdarzeń niepożądanych po szczepieniu zawsze trzeba rozpatrywać w kontekście ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19 i powikłań.
- Ważne jest podkreślenie, że tego rodzaju reakcja na szczepionkę Oxford/ AstraZeneca jest bardzo rzadka - wskazała dr Sue Pavord, główna autorka analizy opublikowanej w New England Journal of Medicine.
- Choć z drugiej strony, u pacjentów, u których rozwijają się zakrzepy, wyniki mogą być katastrofalne - VITT często dotyka młodych, zdrowych odbiorców szczepionek i ma wysoką śmiertelność. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy pacjent ma niską liczbę płytek krwi i krwawienie śródczaszkowe - skomentowała dla dziennika „The Guardian”.
- To jednak nie znaczy, że szczepionka Oxford/ AstraZeneca nie powinna być podawana osobom poniżej 60. roku życia. Jeśli nadal występuje wysoka częstość występowania Covid-19, więcej osób prawdopodobnie zostanie zarażonych i zostanie poddanych intensywnej opiece medycznej, a jeśli mają ponad 60 lat, jest bardziej prawdopodobne, że umrą. W takim przypadku warto podać im wszystkim preparat Oxford/AstraZeneca - dodała.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)