×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Molnupirawir w leczeniu COVID-19. Są rekomendacje Europejskiej Agencji Leków

Autor: PAP • Źródło: PAP19 listopada 2021 17:30

Europejska Agencja Leków wydała rekomendacje dotyczące stosowania molnupirawiru w leczeniu COVID-19. Nie jest to jednak równoznaczne z dopuszczeniem do obrotu.

Molnupirawir w leczeniu COVID-19. Są rekomendacje Europejskiej Agencji Leków
EMA nie dopuściła leku do obrotu, ale wydała rekomendacje co do jego stosowania. Fot. martinbertrand.fr / Shutterstock.com
  • Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w piątek rekomendacje dotyczące stosowania molnupirawiru - doustnego leku na Covid-19 firmy Merck & Co.
  • EMA zastrzega, że nie jest to dopuszczenie do obrotu, a jedynie wsparcie dla krajów, które chciałyby dopuścić lek na własny rynek
  • Na bieżąco prowadzony jest również przegląd etapowy jeszcze dwóch leków

Molnupiravir. Są zalecenia w sprawie stosowania w COVID-19

"Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA wydał zalecenia dotyczące stosowania leku Lagevrio (znanego również jako molnupirawir lub MK 4482) w leczeniu Covid-19. Lek ten, który nie jest obecnie dopuszczony do obrotu w UE, może być stosowany w leczeniu osób dorosłych z Covid-19, które nie wymagają podawania dodatkowego tlenu i są w grupie podwyższonego ryzyka (...). Lek należy podać jak najszybciej po rozpoznaniu Covid-19 i w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów. Lek dostępny w postaci kapsułek należy przyjmować dwa razy dziennie przez 5 dni" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EMA mediom.

Najczęstsze działania niepożądane to biegunka, nudności, zawroty i bóle głowy oraz ból głowy.

Równolegle EMA prowadzi przegląd etapowy molnupirawiru przed ewentualnym złożeniem przez producenta wniosku o dopuszczenie go do obrotu w całej UE.

Molnupirawir to doustny lek przeciwwirusowy, który - poprzez zwiększenie liczby mutacji w materiale genetycznym wirusa - zmniejsza jego zdolność do namnażania się w organizmie.

Inne leki również w trakcie oceny EMA

Również w piątek EMA poinformowała o rozpoczęciu procesu oceny doustnego leku Paxlovid wyprodukowanego przez amerykański koncern Pfizer.

EMA dopuściła do tej pory na rynek europejski trzy leki na Covid-19. Pierwszy - Veklury, który zaburza produkcję wirusowego RNA - w lipcu 2020 r. Dwa kolejne - Ronapreve i Regkirona, oparte na przeciwciałach monoklonalnych - 11 listopada br.

Cztery kolejne leki czekają na dopuszczenie przez EMA do obrotu. Dwa z nich to przeciwciała monoklonalne (RoActemra i Xevudy), a dwa pozostałe (Olumiant i Kineret) to immunosupresanty.

Ponadto Agencja prowadzi przegląd etapowy jeszcze dwóch leków: wspomnianego doustnego molnupirawru i przeciwciała monoklonalnego Evusheld.

Zobacz też: Lekarze pokazali, jak niezaszczepiony pacjent walczy o życie. "Takich przypadków jest coraz więcej"

Fałszywe paszporty covidowe są plagą. MZ: podwójna certyfikacja w aplikacji od 22 listopada

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze