Ministerstwo Zdrowia ogranicza dostęp do amantadyny

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 grudnia 2021 10:29

Ministerstwo zdrowia wprowadza ograniczenie dotyczące amantadyny. Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano jeszcze 8 grudnia. Tego samego dnia rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił powody tej decyzji.

Ministerstwo zdrowia wprowadza ograniczenie dotyczące amantadyny Fot. PTWP
  • Ministerstwo zdrowia wprowadza ograniczenie dotyczące amantadyny
  • Od 10 grudnia oficjalnie zostanie ograniczona ilość wydawanego na pacjenta produktu leczniczego Viregyt-K w aptece lub punkcie aptecznym
  • Obwieszczenie w tej sprawie opublikowano jeszcze 8 grudnia. Wskazano w nim, że amantadyna może być wydawana wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją w dwóch schorzeniach 
  • - Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi - zaznaczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Czytaj: Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym

Szpitale mogą odroczyć rozliczenie zaliczek 1/12. Wnioski do 10 grudnia

Ministerstwo Zdrowia ogranicza wydawanie amantadyny

W opublikowanym w środę obwieszczeniu resortu podano, że od 10 grudnia ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) zostanie ograniczona do nie więcej niż 3 opakowań po 50 kapsułek na 30 dni.

Wskazano też, że Viregyt-K, może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją:

  • choroba i zespół Parkinsona
  • oraz dyskineza późna u osób dorosłych - leczenie.

Rzecznik MZ o amantadynie: Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt 

Rzecznik resortu pytany przez PAP o uzasadnienie tych działań wyjaśnił, że chodzi o ograniczenie dostępności amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania.

- Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi - dodał.

Sprawdź: 5 tys. zł dodatku covidowego. Co z pracownikami aptek w szpitalach?

Na KUL-u ruszy kierunek medyczny. Rząd znalazł pieniądze

"Badania nie potwierdzają skuteczności"

W związku z potrzebą leczenia COVID-19 i brakiem leków o znanej skuteczności, od początku pandemii lekarze i naukowcy próbują wykorzystać istniejące leki na inne choroby, jednym z kandydatów jest amantadyna.

Ministerstwo Zdrowia informowało w ostatnich dniach, że badania kliniczne nad amantadyną prowadzone są obecnie w Polsce przez dwa podmioty - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

- Na ten moment badania nie potwierdzają skuteczności leku. Jednocześnie przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów - mówił w poniedziałek PAP Andrusiewicz. 

Zobacz też: Amantadyna. Rzecznik MZ: badania nie potwierdzają skuteczności leku

Burza o amantadynę. Rzecznik URPL: nie wpłynęły żadne wyniki badań

Testy na COVID-19 powinien zapewnić bezpłatnie pracodawca - uważa dwie trzecie Polaków. Raport

Obwieszczenie Ministra Zdrowia ws. amantadyny załączamy poniżej.

DO POBRANIA

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum