Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości dotyczące wizyt REP-ów w szpitalach

Autor: LJ/ Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2008 10:13

Wprowadzone niedawno ministerialne rozporządzenie dotyczące wizyt przedstawicieli firm farmaceutycznych w jednostkach ochrony zdrowia wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło niektóre z nich.

Zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 2 rozporządzenia spotkanie odbywa się poza godzinami pracy osób uprawnionych do wystawiania recept. „Poza godzinami pracy”, oznacza dobowy czas, w którym osoba uprawniona do wystawiania recept przestaje być w dyspozycji pracodawcy w danym zakładzie pracy – czytamy w komunikacie ministra zdrowia w sprawie zastosowania przepisów rozporządzenia dotyczącego reklamy produktów leczniczych.

Z literalnego brzmienia przepisu 13 rozporządzenia wynika wprost, iż odwiedzanie osób uprawnionych do wystawiania recept przez przedstawicieli medycznych lub handlowych następuje po uprzednim każdorazowym uzgodnieniu terminu spotkania. Zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 3 zgoda jaką uzyskuje przedstawiciel medyczny lub handlowy nie ma charakteru oświadczenia stanowiącego wyrażenie zgody wobec zbiorczego zestawienia tych przedstawicieli. Zgodę wyraża kierownik zakładu lub jednostki, za którą nie może pobierać opłaty.

Ponadto zgodnie z przepisami rozporządzenia odwiedzanie osób uprawnionych nie może utrudniać prowadzenia przez lekarzy działalności medycznej. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż obowiązek uzyskania zgody kierownika jednostki na spotkanie przedstawiciela medycznego lub handlowego – występującego z imienia i nazwiska, z osobą uprawnioną do wystawiania recept dotyczy każdorazowego spotkania. Dopuszczalne są spotkania grupowe osób uprawnionych do wystawiania recept z przedstawicielem medycznym lub handlowym danej firmy farmaceutycznej w celu reklamy produktu leczniczego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum