Ministerstwo szykuje ważne zmiany w receptach. Lekarze zyskają automatyczny dostęp do danych

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm13 października 2022 15:00

Znaczące zmiany w receptach planuje Ministerstwo Zdrowia. Wprowadzający je projekt ustawy lada moment ma zostać przyjęty przez rząd. Szczegóły zmian, w odpowiedzi na interpelację, zdradził wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Ministerstwo szykuje ważne zmiany w receptach. Lekarze zyskają automatyczny dostęp do danych
Duże zmiany w receptach. Wiceminister zdrowia zdradził szczegóły Fot. AdobeStock
  • Ministerstwo Zdrowia szykuje ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Zostały one wpisane do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw
  • Zmiana da lekarzom „automatyczny dostęp do danych osobowych oraz danych medycznych pacjentów w zakresie recept oraz dokumentów realizacji recept"
  • Dostęp ten - jak tłumaczy wiceminister Maciej Miłkowski - nie będzie wymagał uzyskiwania zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego
  • - Zgodnie z informacją zawartą w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów planowany termin przyjęcia projektu przez rząd został określony na III kwartał 2022 roku – doprecyzował wiceminister

Ważne zmiany w receptach. Wiceminister zdrowia zdradził szczegóły

Ministerstwo Zdrowia szykuje ważne zmiany w zasadach wystawiania recept dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia. Zostały one wpisane do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Jak informuje w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w 2022 roku.

Zmiana ma usprawnić proces wystawiana recept dla seniorów. W jej efekcie lekarze, zyskają znacznie większy dostęp do informacji o pacjentach.

- W Ministerstwie Zdrowia została przygotowana propozycja zmiany przepisów, polegająca na przyznaniu osobom uprawnionym do wystawiania recept dla pacjentów 75+ prawa do automatycznego dostępu do danych osobowych lub jednostkowych danych medycznych dotyczących ilości oraz rodzaju przepisanych świadczeniobiorcy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, analogicznie jak w przypadku lekarzy zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej – wyjaśnia w odpowiedzi na interpelację z 10 października Maciej Miłkowski.

Recepty po nowemu. Lekarze zyskają automatyczny dostęp do danych medycznych

Jak wskazuje, zmiana ta da osobom wystawiającym recepty „automatyczny dostęp do danych osobowych oraz jednostkowych danych medycznych pacjentów w zakresie recept oraz dokumentów realizacji recept”.

- Dostęp  ten nie będzie wymagał uzyskiwania zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego - potwierdza.

- Zaproponowane rozwiązania wpłyną na przeciwdziałanie negatywnym skutkom wykluczenia cyfrowego niektórych grup społecznych, w tym przede wszystkim seniorów oraz jeszcze bardziej efektywne zaopatrywanie pacjentów w niezbędne im produkty lecznicze  - podkreśla wiceminister.

Zmiana procedowana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw . Projekt nowelizacji ustawy został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów oraz udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji.

- Zgodnie z informacją zawartą w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został określony na III kwartał 2022 roku – doprecyzował Miłkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum