Ministerstwo Zdrowia zainicjowało terapię przejściową w leczeniu RZS

Czy Ministerstwo Zdrowia planuje rozstać się na dobre z terapią inicjującą w leczeniu RZS? Póki co poprosiło firmy o przesłanie do 25 listopada ofert cenowych w związku z wyznaczeniem nowej terapii inicjującej obowiązującej od 1 stycznia do 30 czerwca 2012 roku.

Przez lata w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów nie działo się nic szczególnego. Sytuacja zmieniła się wraz z wejściem do Polski światowych koncernów z ich biologicznymi lekami, które rozpoczęły rywalizację o finansowanie swoich terapii.

Dla ułatwienia wyboru odpowiedniego leku resort wprowadził tzw. terapię inicjującą - najmniej kosztowną z punktu widzenia płatnika publicznego technologię medyczną (biorąc pod uwagę koszty podania, ilość podań, wymaganą dawkę, koszt pojedynczej dawki oraz koszt utylizacji niewykorzystanej części leku ponoszony przez świadczeniodawców).

Terapia ta była wskazywana w komunikacie ministra zdrowia raz na 6 miesięcy, po negocjacjach cenowych z podmiotami odpowiedzialnymi.

Uspokojenie sytuacji
Nadzorem nad kwalifikacją do kosztownej terapii biologicznej w leczeniu RZS zajmował się Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych działający przy Instytucie Reumatologii w Warszawie.

- Zespół koordynacyjny znacznie uspokoił sytuację na rynku programów terapeutycznych w reumatologii przez danie lekarzowi pewności, że w razie konfliktu z NFZ będzie miał wsparcie z naszej strony - wymienia korzyści wiceszef zespołu, prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii.

- Aplikacja komputerowa powodowała, że lek podawano chorym, którzy rzeczywiście spełniali wskazania do tej formy leczenia i nie było przypadkowych błędów. Po nabraniu odpowiedniego doświadczenia aplikacja nie stanowiła problemu - zwłaszcza poprzednia aplikacja obowiązująca przed wprowadzeniem NFZ - dodaje.

Jego zdaniem, mimo niewątpliwych niedoskonałości, sam program lekowy generalnie odpowiadał standardom światowym. Spowodowało to, że po wprowadzeniu aplikacji ilość chorych leczonych w programie wzrosła dwukrotnie, niestety później nastąpiło wyrównanie, ale po prostu zabrakło chorych.

Wolność wyboru
Ustawa o refundacji leków wprowadza istotną zmianę w zakresie działania programów zdrowotnych. Wcześniej programy terapeutyczne ustalane w formie rozporządzeń koszykowych były ukierunkowane na chorobę. W nowych programach lekowych minister zdrowia będzie ustalał grupy leków, w ramach których najtańszy będzie wyznaczał podstawę limitu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych