Ministerstwo Zdrowia uspokaja: tego leku nie zabraknie. "Ściągnęliśmy dodatkowe zapasy"

Autor: • Źródło: PAP20 stycznia 2023 12:09

Oseltamiwiru nam nie zabraknie. W tym tygodniu dotarło ponad 150 tys. sztuk tego leku, z czego 50 tys. trafiło do hurtowni, a 100 tys. sztuk, które dojechały wczoraj, trafi do nich w najbliższych dniach, czyli niedługo będzie w aptekach – powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja: tego leku nie zabraknie. "Ściągnęliśmy dodatkowe zapasy"
Nie ma planów na zakupy leków na grypę na poziomie unijnym. Fot. Shutterstock
  • W piątek w Radiu Plus dziennikarz zapytał rzecznika resortu zdrowia o dostępność w Polsce do leków
  • Według niego - w porównaniu z dużą częścią państw europejskich - w naszym kraju mieliśmy mniejsze problemy
  • W przypadku oseltamiwiru, leku przeciwwirusowego, i części amoksycylin  występowały braki

W Polsce nie było reglamentacji tego leku

- W niektórych państwach Europy była możliwość wykupienia tylko jednego opakowania. W naszym kraju nie było reglamentacji leków - zwrócił uwagę Andrusiewicz.

Poinformował, że sprzedaż na receptę antybiotyków i leków przeciwwirusowych była na poziomie 88 proc.

- Pacjent mógł nie dostać leku w jednej czy w drugiej aptece, ale - co do zasady - mógł ją kupić w trzeciej czy w czwartej - zastrzegł Andrusiewicz.

Powiedział, że w przypadku oseltamiwiru, leku przeciwwirusowego, i części amoksycylin (antybiotyk - PAP) występowały braki, jednak po uruchomieniu "dodatkowej aprowizacji przez Polfę Tarchomin bieżące potrzeby amoksycylin zostały zaspokojone".

- Dodatkowo ściągaliśmy od producentów oseltamiwiru dodatkowe zapasy. W tym tygodniu do Polski dotarło ponad 150 tys. sztuk, z czego 50 tys. już zostało zwolnionych do hurtowni, a 100 tys., które dotarło wczoraj - w najbliższych dniach będzie zwalniane do hurtowni, czyli niedługo będzie na rynku aptecznym - zapowiedział rzecznik MZ.

Zapewnił, że oseltamiwiru w Polsce nam nie zabraknie.

- Biorąc pod uwagę liczbę recept wypisywanych na amoksycylinę, szczególnie dla dorosłych, teraz jest to mniej więcej na poziomie 20 tys., podczas gdy w szczycie było w granicach 44-45 tys. Polfa Tarchomin jest w stanie tygodniowo zaspokoić takie zapotrzebowanie - zastrzegł Andrusiewicz.

Na pytanie, czy Polska poprze pomysłem zakupu leków na poziomie unijnym, jak to było w przypadku szczepionek przeciw COVID-19, rzecznik MZ powiedział, że "na razie są to tylko doniesienia medialne".

- Z taką propozycją położoną na stole jeszcze się nie spotkaliśmy - zaznaczył Andrusiewicz.

Zastrzegł, że "na pewno tego rodzaju propozycja nie wejdzie w życie w tym sezonie, ponieważ jest już za późno".

Przyznał, że wszystko zależy od tego, jak będą skonstruowane umowy.

- Jeżeli ich konstrukcja będzie na podobnej zasadzie jak szczepionek covidowych, to nie interesuje nas wówczas taki zakup. Jeżeli umowy miałyby być elastyczne, dostosowane do bieżących potrzeb zdrowotnych w kraju, to jak najbardziej jesteśmy zainteresowani - zaznaczył rzecznik MZ.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum