Ministerstwo Zdrowia stawia na edukację nt. fałszywych leków

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 10 października 2017 10:55

Unia Europejska walczy z procederem fałszowania leków. W Polsce resort zdrowia poza walką z producentami i handlującymi chce też edukować pacjentów, by ci nie ulegali pokusie zakupu leków z niepewnych źródeł.

Ministerstwo Zdrowia stawia na edukację nt. fałszywych leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreśla resort ważna jest edukacja, aby sami pacjenci mieli świadomość, że tylko leki, które przechodzą przez polskie hurtownie i apteki, będą na pewno bezpieczne. 

Wiceminister zdrowia Marcin Czech zwraca uwagę, że chorzy muszą wykazać szczególną ostrożność związaną z nielegalnym obrotem lekami. W jego opinii do tego potrzebne są działania edukacyjne. Jak przypomina co trzeci sfałszowany lek w ogóle nie zawiera substancji czynnej. Pacjent przyjmuje taki lek, ale nie jest leczony. To może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.

W 2019 roku wdrożony zostanie system informatyczny, dzięki któremu przestępcy nie będą mieli szans na wprowadzenie fałszywych leków do legalnego obrotu.

Na opakowaniach leków będą umieszczane zaś unikalne kody kreskowe z numerem seryjnym, który - przed wydaniem leku - zostanie zeskanowany i sprawdzony w bazie.

Czytaj też: Sfalszowane leki nie zawieraja substancji czynnej. Nie lecza wiec nawet zabijaja

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze