Ministerstwo Zdrowia stawia na edukację nt. fałszywych leków
Unia Europejska walczy z procederem fałszowania leków. W Polsce resort zdrowia poza walką z producentami i handlującymi chce też edukować pacjentów, by ci nie ulegali pokusie zakupu leków z niepewnych źródeł.

Jak podkreśla resort ważna jest edukacja, aby sami pacjenci mieli świadomość, że tylko leki, które przechodzą przez polskie hurtownie i apteki, będą na pewno bezpieczne.
Wiceminister zdrowia Marcin Czech zwraca uwagę, że chorzy muszą wykazać szczególną ostrożność związaną z nielegalnym obrotem lekami. W jego opinii do tego potrzebne są działania edukacyjne. Jak przypomina co trzeci sfałszowany lek w ogóle nie zawiera substancji czynnej. Pacjent przyjmuje taki lek, ale nie jest leczony. To może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.
W 2019 roku wdrożony zostanie system informatyczny, dzięki któremu przestępcy nie będą mieli szans na wprowadzenie fałszywych leków do legalnego obrotu.
Na opakowaniach leków będą umieszczane zaś unikalne kody kreskowe z numerem seryjnym, który - przed wydaniem leku - zostanie zeskanowany i sprawdzony w bazie.
Czytaj też: Sfalszowane leki nie zawieraja substancji czynnej. Nie lecza wiec nawet zabijaja
ZOBACZ KOMENTARZE (0)