Ministerstwo Zdrowia: polityka lekowa państwa do konsultacji społecznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2018 14:30

Polityka lekowa państwa - dokument określający priorytety rządu w gospodarowaniu lekami - trafiła do konsultacji społecznych. Jego założenia przedstawił we wtorek (10 lipca) wiceminister zdrowia Marcin Czech.

- Celem polityki lekowej państwa jest zapewnienie pacjentom szerokiego dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz przejrzystego i racjonalnie działającego systemu refundacji leków - przekonywał wiceminister zdrowia Marcin Czech. Fot. PTWP

Dokument nakreśla działania rządu na cztery lata. Jego przyjęcie będzie wymagało wprowadzenia zmian legislacyjnych i związanych z nimi zmian systemu.

- Celem polityki lekowej państwa jest zapewnienie pacjentom szerokiego dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz przejrzystego i racjonalnie działającego systemu refundacji leków - powiedział Czech podczas wtorkowego spotkania w ministerstwie z ekspertami i dziennikarzami.

Pierwszym strategicznym celem polityki lekowej państwa ma być zmniejszenie zapadalności na choroby zakaźne. Wiceminister wyjaśnił, że choć dzięki szczepieniom prowadzonym w ostatnich dekadach choroby te zostały niemal całkowicie wyeliminowane, to jednak ostatnio - jak powiedział - znów pukają do naszych drzwi. W ocenie ministra w obliczu migracji ludności i rosnącej liczby dzieci, których się nie szczepi, jest konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań w tej dziedzinie.

Kolejnym celem, który wyznacza dokument, jest zapewnienie bezpieczeństwa lekowego obywateli, czyli m.in. zapewnienie pacjentom dostępu do nich w odpowiednim czasie i miejscu. Zagrożeniem, na które wskazuje Polityka lekowa, jest m.in. wywóz leków za granicę. Przeciwdziałać temu ma m.in. wzmocniony nadzór farmaceutyczny.

Według resortu zdrowia, wciąż niezadawalający jest dostęp chorych do niektórych terapii. Szczególnie chodzi o innowacyjne technologie lekowe. Ministerstwo Zdrowia w Polityce lekowej państwa stawia również na wzmocnienie krajowego przemysłu farmaceutycznego i budowę systemów informatycznych w opiece zdrowotnej.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum