Ministerstwo Zdrowia: będzie import docelowy neostygminum

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2009 09:08

Jak już pisaliśmy w szpitalach zaczyna brakować leku o nazwie Polstygminum (nazwa handlowa), który usuwa skutki działania leków zwiotczających stosowanych do znieczulania w trakcie operacji. Producent leków Pliva Kraków poinformował, że wstrzymuje produkcję.

Szpitale domagały się interwencji Ministerstwa Zdrowia w celu szybkiego sprowadzenia leku z zagranicy.

Rzeczniczka Plivy, wyjaśniając braki w dostępności leku poinformowała, że firma przenosi produkcję z Krakowa na Węgry. Wznowienie produkcji planowane jest na II kwartał 2010 roku. Dla szpitali brak leku grozi koniecznością wstrzymania planowanych operacji.

W ubiegły piątek Ministerstwo Zdrowia sprawdzało, jak dużymi zapasami tego leku dysponują hurtownie i podjęło decyzję o jego imporcie.

Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poinformował:

 - W związku z sygnałami o ograniczonej dostępności produktu leczniczego Polstygminum podjęliśmy działania, by jak najszybciej zapewnić pacjentom jego odpowiedniki. Zwróciliśmy się do polskich dystrybutorów leków i uzyskaliśmy potwierdzenie możliwości sprowadzenia odpowiedników z zagranicy. Obecnie trwa procedura importu docelowego, dzięki której leki zostaną w najbliższym czasie sprowadzone do kraju

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum