Ministerstwo Gospodarki o udziale w procedurach harmonizacji leków

Autor: Ministerstwo Gospodarki, PW/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2009 16:11

Biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki wydało komunikat, w którym nawiązuje do "problemów przedsiębiorstw farmaceutycznych z harmonizacją dokumentacji dotyczącej leków". Choć w komunikacie nie ma ani słowa o odwołaniu prezesa URPL, pojawienie się komunikatu - jak można sądzić - jest bezpośrednio wywołane doniesieniami prasowymi na ten temat.

Przypomnijmy, że w piątkowym wydaniu (13 marca) Dziennik napisał o kulisach zdymisjowania Leszka Borkowskiego, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Zdaniem Dziennika, to efekt powiadomienia przez niego ABW, że francuski koncern Servier finansował PSL, w zamian za pomoc Ministerstwa Gospodarki w lobbingu na rzecz ponownej rejestracji leku Detralex. Ministerstwo Gospodarki i Servier zaprzeczają tym doniesieniom medialnym.

Oficjalne stanowisko Ministersta Gospodarki jest następujące:

"Ministerstwo Gospodarki informuje, że w sprawie problemów przedsiębiorstw farmaceutycznych z harmonizacją dokumentacji dotyczącej leków, podejmowało działania zgodne z realizacją dokumentu MG "Horyzontalna polityka przemysłowa w Polsce", która obejmuje również branżę farmaceutyczną.

Od połowy 2008 r. wiele firm oraz stowarzyszeń, w tym Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed, zwracało się do Ministerstwa Gospodarki z prośbą o zaangażowanie się resortu w przyspieszenie procedury harmonizacji dokumentacji leków, czyli dostosowania jej do wymogów unijnych. Efektem zakończenia procesu harmonizacji jest wydanie decyzji o zezwoleniu na wprowadzenie leków do obrotu. Przedsiębiorstwa obawiały się, że wydłużające się procedury mogą zagrozić ich funkcjonowaniu na polskim rynku.

W każdym z tych przypadków Ministerstwo Gospodarki zwracało się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o stanowisko. Taka sama procedura obowiązywała w przypadku firmy Servier.

Notatka dotycząca sytuacji firmy Servier została przekazana do MG 23 grudnia 2008 r. Pismo do Ministerstwa Zdrowia zostało wysłane 29 grudnia 2008 r. W piśmie MG zwróciło się z prośbą o pilne stanowisko MZ w tej sprawie ze względu na kończący się wraz z 31 grudnia 2008 r. okres harmonizacji.

Na początku roku 2009 Ministerstwo Gospodarki wysłało jeszcze jedno pismo do MZ z prośbą o przedstawienie aktualnej sytuacji firmy Servier w Polsce. Wynikało to z potrzeby przygotowania rozmów wiceministrów gospodarki Polski i Francji, planowanych w lutym 2009 r. Zgodnie z rutynową procedurą przygotowywania wizyt, z Ambasady Francuskiej Ministerstwo Gospodarki uzyskało informację, że strona francuska może poruszyć kwestie inwestycji francuskiego przemysłu farmaceutycznego w Polsce, w tym cofnięcia z końcem roku decyzji harmonizacyjnej leków firmy Servier, zatrudniającej w Polsce ok. 900 osób. Ostatecznie, do omawiania ww. kwestii w trakcie wizyty we Francji nie doszło".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum