Minister zdrowia: w aptekach są zamienniki niedostępnych leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 13:22

W aptekach dostępne są zamienniki leków, które może zaproponować farmaceuta - powiedział w środę (24 lipca) minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków. Dodał, że przez ostatnie doniesienia o braku leków wzrosła ich sprzedaż.

Minister zdrowia: w aptekach są zamienniki niedostępnych leków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Może tak być, że w danej aptece danego produktu konkretnego koncernu nie ma, natomiast przypominam, że w aptekach są dostępne zamienniki tych leków - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia. Podkreślił, że zamienniki mogą zostać zaproponowane przez farmaceutę.

Zaznaczył jednocześnie, że po ostatnich doniesieniach o braku leków wzrosła ich sprzedaż, np. w przypadku leków na tarczycę wzrost wyniósł 50 proc.

- Apeluję do naszych adwersarzy politycznych o umiar, odpowiedzialność i przekaz zgodny z rzeczywistością. Hasło, że nie ma leków jest nieprawdziwe. Są zamienniki i one działają równie dobrze - podkreślił Szumowski.

Przypomniał, że problemy z dostępem do konkretnych leków są też w innych krajach europejskich. - Powołaliśmy zespół, który monitoruje dostawy leków i widzimy efekty tych działań - dodał.

W ostatnim czasie Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, chorób tarczycy, astmy, POChP i alergii.

Ministerstwo Zdrowia uspokajało w ostatnim czasie, że większość brakujących leków trafiła już do aptek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze