Minister zdrowia: nastąpiła fundamentalna poprawa w dostępności Remdesiviru

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2020 19:16

Nastąpiła fundamentalna poprawa w dostępności wspomagającego leczenie Covid-19 leku Remdesivir - powiedział we wtorek (3 listopada) minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, pod koniec października dostarczono 20 tys. sztuk, 15 tys. ma być dostarczone w listopadzie a kolejne 15 tys. w grudniu.

Minister zdrowia: nastąpiła fundamentalna poprawa w dostępności Remdesiviru
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Minister zdrowia był pytany na wtorkowej konferencji prasowej o dostępność leku Remdesivir.

- Nastąpiła fundamentalna poprawa w dostępności tego leku - powiedział. Jak zaznaczył, jeszcze miesiąc temu mieliśmy do czynienia z dostawami rzędu kilku tysięcy sztuk, a obecnie te dostawy wynoszą 15-20 tys.

- 20 tys. (sztuk) zostało dostarczone pod koniec października, 15 tys. ma być dostarczone w ciągu tego miesiąca czyli listopada i kolejne 15 tys. w grudniu - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że Remdesivir to nie jest lek stosowany w przypadku każdego chorego na COVID-19. - On musi być stosowany po odpowiedniej ocenie stanu klinicznego pacjenta (...) to jest lek, który powinien być stosowany w okresie przed podłączaniem do respiratora - powiedział Niedzielski.

- My samodzielnie tego leku nie kupujemy, nie zamawiamy. My uczestniczymy w europejskim mechanizmie zakupu tego leku, który działa według schematu, że cała UE zawiera umowę (z producentem - PAP) i my dostajemy go w ramach tej umowy według parytetu liczby chorych - zaznaczył Niedzielski.

Dodał, że rząd będzie starał się zwiększać ilość Remdesiviru. Jak mówił, na razie nie dostaje informacji o ograniczeniu dostępności tego leku w szpitalach.

Niedzielski dodał, że lek trafia przede wszystkim do szpitali covidowych. Przyznał, że w innych szpitalach jego dostępność może być zdecydowanie mniejsza.

Marzena Kozłowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum