Minister zdrowia: infolinia działa, a leki, których brakowało, są już dostępne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2019 14:12

Uruchomiliśmy infolinię, w pierwszej godzinie zostało wykonanych około tysiąca telefonów, leki, których brakowało, są już dostępne - powiedział w poniedziałek (15 lipca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia: infolinia działa, a leki, których brakowało, są już dostępne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Uruchomiliśmy infolinię, w pierwszej godzinie zostało wykonanych około tysiąca telefonów. Zwiększyliśmy obsadę infolinii tak, że na bieżąco telefony są odbierane - zapewnił minister zdrowia.

W poniedziałek (15 lipca) Ministerstwo Zdrowia uruchomiło Telefoniczną Informację Pacjenta (800-190-590), gdzie można zadzwonić i uzyskać informację o dostępności leków w aptekach. Pod tym numerem telefonu konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego udzielą informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Minister poinformował, że leki, których brakowało w aptekach, są już dostępne. - Dotyczy to np. preparatów: euthyrox, thyrox i innych, które wykorzystuje się przy leczeniu chorób tarczycy. Są już dostępne - powiedział minister zdrowia.

Dodał, że w lipcu zostało dostarczonych tych preparatów do hurtowni więcej niż w lipcu w ubiegłym roku.

- Podobnie jest z metforminą, lekiem na cukrzycę, opakowań tego leku jest więcej w hurtowniach niż w lipcu ubiegłego roku. Polscy producenci również zapewnili, że mają dodatkową partię leków moczopędnych, które wkrótce będą dostępne- dodał.

Minister uspokajał pacjentów, że leki będą już dostępne i nie ma potrzeby kupowania ich na zapas.

Infolinia informuje wyłącznie o dostępności leków. MZ wskazuje, że konsultanci nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Tych informacji udzielają lekarze lub farmaceuci.

W kwietniu Sejm znowelizował Prawo farmaceutyczne. Regulacja dotyczyła penalizacji nielegalnego wytwarzania i dystrybucji produktów leczniczych oraz ich skupu z rynku detalicznego w celu sprzedaży i wywozu za granicę.

Z kolei główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, odnosząc się do ostatnich doniesień mediów, zapewnił, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. - Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek, wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie - podkreślił.

Na najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce jest publikowana co dwa miesiące, od lipca 2015 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze