×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Zdrowia podjął decyzję w sprawie refundacji leku na SMA

Autor: oprac. LJ • Źródło: Fundacja SMA01 grudnia 2021 14:50Aktualizacja: 02 grudnia 2021 10:51

Wiceminister zdrowia przekazał, że nie doszło do porozumienia z producentem leku Zolgensma w leczeniu SMA. Negatywna decyzja ministra formalnie kończy procedurę refundacyjną. Rodzice dzieci z SMA są zdruzgotani.

Minister Zdrowia podjął decyzję w sprawie refundacji leku na SMA
Minister zdrowia podjął negatywną decyzję w sprawie refundacji leku Zolgensma w rdzeniowym zaniku mięśni Fot. LJ
 • Po negatywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia odnośnie refundacji terapii genowej Zolgensma w SMA rodzice z Fundacji SMA wydali komunikat w tej sprawie
 • Jest to bardzo smutna wiadomość dla nas i dla całej polskiej społeczności SMA - poinformowali
 • Fundacja informuje, że jak pokazują dane naukowe, jednokrotne przyjęcie terapii genowej skutecznie i trwale zatrzymuje proces chorobowy

"Jesteśmy zdruzgotani informacją przekazaną 30 listopada w Sejmie przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, Macieja Miłkowskiego, że lek terapii genowej Zolgensma nie zostanie w Polsce objęty refundacją" - informują w komunikacie.

Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie odbyło się rozpatrzenie informacji na temat rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) – diagnozowanie, leczenie, doświadczenia w Polsce i plany na przyszłość.

Wiceminister przekazał, że nie doszło do porozumienia z producentem leku firmą Novartis. Wydana już negatywna decyzja Ministra Zdrowia formalnie kończy procedurę refundacyjną.

"Smutna wiadomość dla całej polskiej społeczności SMA"

Jak poinformował Minister, producent złożył odwołanie od decyzji. Na jego rozpatrzenie Ministerstwo Zdrowia ma 60 dni.

"Jest to bardzo smutna wiadomość dla nas i dla całej polskiej społeczności SMA. Wprawdzie wszystkie dzieci z SMA w Polsce mogą być leczone refundowanym lekiem Spinraza i życie ich nie jest zagrożone, to innowacyjna terapia genowa Zolgensma stanowi niewyobrażalny krok naprzód w leczeniu tej ciężkiej choroby" - czytamy w komunikacie wydanym przez Fundację.

Dalej Fundacja informuje, że jak pokazują dane naukowe, jednokrotne przyjęcie terapii genowej skutecznie i trwale zatrzymuje proces chorobowy.

"Przed dziećmi – zwłaszcza tymi, które przyjęły terapię genową wcześnie – nie stoi widmo dożywotnich pobytów w szpitalu co kilkanaście tygodni, rozbijających funkcjonowanie całych rodzin. W świecie nauki panuje konsensus, że dzieci, które odpowiednio wcześnie przyjęły terapię genową, najprawdopodobniej do końca życia nie będą potrzebowały żadnych innych leków na SMA" - dodają.

Fundusz Medyczny miał sfinansować terapię

Przedstawiciele Fundacji żałują, że publiczna dyskusja dotycząca terapii genowej w Polsce została zdominowana przez usilnie promowane zbiórki, gdzie wbrew faktom powtarzano, jakoby terapia genowa była niezbędna do przeżycia.

"Niestety, ta toksyczna atmosfera znacząco utrudniła merytoryczną dyskusję na temat rzeczywistych korzyści, jakie ta terapia zapewnia dzieciom, przed którymi stoi życie z rdzeniowym zanikiem mięśni" - oceniają.

W swoim odczuciu, rodzice dzieci z SMA mają też prawo być rozczarowani, kiedy przypomną sobie niedawne obietnice Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Premiera Mateusza Morawieckiego, którzy ogłaszając powstanie Funduszu Medycznego zapewniali, iż jego celem będzie objęcie refundacją m.in. terapii genowej Zolgensma.

"Jest dla nas niezrozumiałe, dlaczego te obietnice nie zostały dotrzymane. Fundacja SMA pozostaje w ciągłym dialogu z Ministerstwem Zdrowia, klinicystami – ekspertami w dziedzinie SMA, oraz przedstawicielami producenta. Aczkolwiek bieżący proces refundacyjny wydaje się zakończony, razem z dziesiątkami Rodzin SMA robimy wszystko, aby ta decyzja została zmieniona" - podkreślono.

Negatywna opinia dla leku Zolgensma. Oświadczenie firmy Novartis

Wiemy, ile KE gotowa jest zapłacić za lek na SMA. Jest sprawozdanie z przebiegu negocjacji

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze