Miłkowski: terapie biologiczne przebojem weszły do lecznictwa. Będą zmiany i kolejne leki m.in. w reumatologii

Autor: KK • Źródło: Rynek Zdrowia27 maja 2022 08:28

Resort zdrowia zapowiada zmiany i wprowadzi kolejne leki w kilku programach lekowych, w tym w leczeniu takich schorzeń, jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.

Miłkowski: terapie biologiczne przebojem weszły do lecznictwa. Będą zmiany i kolejne leki m.in. w reumatologii
Ministerstwo Zdrowia chce bardzo aktywnie iść w kierunku rozwoju terapii lekami biologicznymi. Fot. Shutterstock
  • Podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie rozpatrywała informację ministra zdrowia na temat terapii biologicznych - m.in. w łuszczycy i chorobach reumatycznych
  • Informację przedstawił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski
  • Podkreślił, że temat jest bardzo istotny. - Terapie biologiczne przebojem weszły do lecznictwa - zauważył

Choroby reumatyczne a leki biologiczne

Miłkowski w trakcie posiedzenia podkomisji zaznaczył, że terapie biologiczne najdłużej stosowane są w chorobach reumatycznych.

- To były pierwsze leki, które utraciły wyłączność rynkową - dodał. - Mamy olbrzymią konkurencję cenową w tych lekach. W poprzednich latach uzyskaliśmy już duże oszczędności. Były to pierwsze bardzo istotne programy lekowe, które miały bardzo wysokie koszty leczenia w początkowym okresie. Ale Ministerstwo Zdrowia wraz z NFZ podjęło ten ruch, żeby bardzo aktywnie w tym kierunku pójść - przyznał.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że aktualnie mamy 68 refundowanych terapii lekami biologicznymi, które są prowadzone przy zastosowaniu 30 leków biologicznych. Np. w reumatologii są 4 programy lekowe w chorobach reumatycznych, z których 3 są - w ocenie Miłkowskiego - są szczególnie istotne.

Wiceminister wspomniał w tym kontekście o programie leczenia aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. W tym programie jest refundowanych najwięcej substancji czynnych - 9.

Dla części leków skończyła się już wyłączność, część z nich jest jeszcze lekami innowacyjnymi, z ochroną patentową. Łącznie w programach lekowych mamy ponad 11 tys. pacjentów. Przy czym w ostatnim roku bardzo mocno wzrosła - w ogóle w programach reumatologicznych i łuszczycowych - ilość pacjentów ponieważ zostały bardzo mocno zmienione kryteria programów lekowych - podkreślił Miłkowski.

Łączna wartość terapii w programach za ubiegły rok wyniosła 132 mln zł. W tym zakresie Ministerstwo Zdrowia "najprawdopodobniej od lipca" zapowiada zmianę wynikającą z tego, że przygotowywana jest decyzja wprowadzająca kolejne inhibitory interleukiny w kilku programach lekowych, między innymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Jest jeszcze kilka leków znajdujących się w procedurze refundacyjnej, które są jednak na dalszym etapie, jak:

  • risankizumab - kolejny inhibitor interleukiny 23, na etapie oceny formalnoprawnej;
  • guselkumab - również inhibitor interleukiny, postępowanie jest na etapie oceny AOTMiT;
  • iksekizumab - inhibitor interleukiny 17; oczekuje w dwóch programach lekowych na negocjacje: w programie aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i w programie leczenia pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii;
  • zakończyło się postępowanie przed Komisją Ekonomiczną i został zatwierdzony do refundacji lek anakinra

- W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, gdzie w części populacji ten lek będzie miał wyłączność, nie ma żadnego innego leku - poinformował wiceminister. To jest pierwszy lek dla grupy najmłodszych dzieci.

W zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK) jest leczonych 4,5 tysiąca pacjentów kosztem 57 milionów złotych. - Tam jest refundowanych 6 substancji czynnych. W programie aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów jest ponad 3 tys. pacjentów, leczonych za kwotę powyżej 50 milionów złotych. Najmniejszy program z 2 substancjami czynnymi na 430 pacjentów - tu też mamy nowy oczekujący lek, który będzie chciał wejść, czyli sekukinumab - kontynuował wiceminister.

Leki biologiczne - również w dermatologii

Jeśli chodzi o łuszczycę, aktualnie funkcjonuje program B.47 - Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy. W tym programie jest finansowanych 10 substancji czynnych, łącznie leczy się około 2 tys. pacjentów, wartość refundacji lekó 40 milionów złotych.

Procedowane są wnioski: bimekizumab na początkowym etapie oraz rozszerzenie wskazań refundacyjnych o leczenie umiarkowanej postaci łuszczycy. Obecnie są dwa kryteria: umiarkowana i ciężka postać łuszczycy plackowatej.

W ubiegłym roku został uruchomiony program leczenia atopowego zapalenia skóry. Pierwszy lek, który był dostępny, pierwszy lek z rejestracją w Europejskiej Agencji Leków został zrefundowany.

- Lek, który miał trzy terminy otrzymania decyzji w Europejskiej Agencji Leków. Na początek otrzymał decyzję do stosowania dla osób dorosłych, później w wieku od 12 do 18 lat i w ostatnim okresie od 6 do 11 lat - potwierdził Miłkowski.

Pierwsze wskazanie zostało już zrefundowane: dupilumab w programie lekowym Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci atopowego zapalenia skóry. Aktualnie są prowadzone jeszcze dwa procesy dla wieku od 12 do 17 i od 6 do 11 lat. Ale jednocześnie też mamy dwa dodatkowe leki: baricitinib, który jest już finansowany w reumatologii dla osób powyżej 18. roku życia i upadacitinib, który wejdzie w większości programów lekowych od 1 lipca - poinformował wiceminister.

Na dalszym etapie jest postępowanie w leczeniu chorych na atopowe zapalenie skóry.

- Myślimy, że po zakończeniu procesu to wskazanie będzie istotnie powiększone. Mamy złożone wnioski w zakresie dostępności refundacyjnej w aptece we wskazanym określonym stanie klinicznym wniosku dla leku adalimumabu. Jest po rozstrzygnięciu, a przed wydaniem decyzji Ministra Zdrowia - dodał Miłkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum