Michał Byliniak z INFARMY o nowoczesnych terapiach i nowelizacji ustawy refundacyjnej
- Pojawiają się technologie, o których 10 lat temu nikt nie myślał -mówi Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA i wyjaśnia konieczność nowelizacji ustawy refundacyjnej, która ma umożliwić pacjentom dostęp m.in. do nowoczesnych terapii.

- 10 lat temu nikt nie myślał o dostępności terapii genowych, o dostępności bardzo nowoczesnych technologii, takich jak, chociażby szczepionki mRNA. To są wyzwania, przed którymi stoją autorzy nowelizacji ustawy refundacyjnej
- - Trzeba zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby nowe terapie - a nie należą do najtańszych - miały szansę trafić do ręki polskiego pacjenta – mówi Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
- Ministrowi zdrowia zależy na optymalizacji skutków budżetowych związanych z nowelizacją ustawy refundacyjnej. Z kolei INFARMA zabiega o to, aby jak największa liczba produktów miała szansę trafić do pacjenta na warunkach, które będą dla niego akceptowalne
Polska jest innowacyjna na rynku farmaceutycznym?
Rynek Zdrowia: Co to znaczy, w polskich warunkach, że jakaś firma farmaceutyczna jest innowacyjna?
Michał Byliniak: Definicja jest dosyć czytelna. Tak naprawdę są to te firmy, które z pomocą naukowców zajmują się poszukiwaniem nowych leków, czyli leków, które przechodzą pełne badania kliniczne. Firmy, które prowadzą analizy pozwalające znaleźć nowe rozwiązania na jednostki chorobowe; na wyzwania, które stoją przed systemami ochrony zdrowia, ale również przed pacjentami. Innowacyjne badania koncentrują się na najtrudniejszych jednostkach chorobowych: w onkologii, chorobach rzadkich… Tam, gdzie potrzeba dużych inwestycji, dużego zaangażowania i bardzo długiego czasu na to, aby taki nowy lek, od czasu wynalezienia, trafił do pacjenta.
Dużo jest takich firm? Polska jest innowacyjna na rynku farmaceutycznym?
Jeśli chodzi o polski rynek, to mamy na uwadze przede wszystkim firmy międzynarodowe. Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA skupia 24 firmy, których produkty są dostępne na naszym rynku. Jeśli chodzi o polskie firmy, to pracują nad tym, aby wynaleźć pierwszy lek innowacyjny i wtedy z wielką radością będziemy je zapraszać do naszego związku.
Sesja VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, zatytułowana „2023 rok w polityce lekowej: czas ewolucji czy stagnacji”, w której pan uczestniczył, była właściwie poświęcona nowelizacji ustawy refundacyjnej. Co nowelizacja może oznaczać dla polskiego pacjenta?
Ustawa refundacyjna daje możliwość dostarczania pacjentowi leku bez udziału jego środków finansowych bądź z niewielkim udziałem. Mówiąc krótko, dotyczy tego ile płatnik, którym jest NFZ, dopłaci do leczenia pacjenta. To jest istota ustawy refundacyjnej. Ustawa z 2011 roku weszła w życie od roku 2012, czyli mamy ponad 10 lat jej funkcjonowania.
Nowe wyzwania wymuszają nowelizację
Nadszedł czas, aby ją znowelizować, odpowiedzieć na nowe wyzwania. A największym wyzwaniem, które stoi przed wszystkimi uczestnikami procesu legislacyjnego - przed ministrem zdrowia, przed partnerami takimi jak nasz związek - jest znalezienie właściwej drogi w zmieniającej się rzeczywistości technologicznej. Pojawiają się technologie, o których 10 lat temu nikt nie myślał. Nikt nie myślał o dostępności terapii genowych, o dostępności bardzo nowoczesnych technologii, takich jak chociażby szczepionki mRNA.
Trzeba zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą na to, aby te nowe terapie - a nie należą do najtańszych - miały szansę trafić do ręki polskiego pacjenta. I to jest tak naprawdę oś sporu, wokół której minister i nasz związek skupiamy uwagę, tłumacząc sobie nasze odmienne punkty widzenia. Minister szuka optymalnej drogi dla budżetu państwa. My szukamy takiej drogi, aby jak największa liczba produktów miała szansę trafić do pacjenta na warunkach, które będą dla niego akceptowalne. Staramy się, aby ten dialog doprowadził do sytuacji, w której – mimo wątpliwości - ten cel zostanie osiągnięty.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)